VPN je o bezpečnosti a soukromí. Víme, jak na to

O bezpečnosti sítí a provozu na internetu jsme už psali v jednom z našich předchozích článků zaměřených na firewall. Nyní se podíváte na další příbuzné téma, kterým jsou VPN sítě. Za touto zkratkou se skrývá název virtuální privátní síť neboli virtual private network.

Co je to VPN?

Virtuální privátní síť je v podstatě propojení počítačů skrze nedůvěryhodnou síť v podání internetu. Vzhledem k tomu, že tato konkrétní komunikace je spojena s ověřením certifikátů a autentizací, jde o uzavřenou komunikaci. V jejím případě je tedy kladen maximální důraz na bezpečnost. Využívána je například při připojení do firemní sítě z domu, do školy a tam, kde je třeba klást důraz na zabezpečení.

Jaké se používají protokoly?

S virtuálními privátními sítěmi souvisí jedna základní věc, a to jsou VPN protokoly, skrze něž probíhá komunikace. V tomto smru lze využívat hned několik protokolů, s nimiž Vás podrobněji seznámíme v otázkách a odpovědích uvedených níže.

Co nabízí protokol OpenVPN?

Jde o open-source protokol podporující spoustu algoritmů. Tento protokol spadá mezi ty nejrychlejší. Velký důraz je kladen na bezpečnost a spolehlivost.

Co přináší protokol IKEv2?

Tento protokol má celý název Internet Key Exchange 2. Je založen na protokolu IPsec a vyniká svou stabilitou a rychlostí. Vytknout mu lze trochu omezenější dostupnost z pohledu jednotlivých platforem.

Jaké jsou další používané protokoly?

Mezi známé VPN protokoly patří ještě L2TP neboli Layer 2 Tunneling Protocol, SSTP čili Secure Socket Tunneling Protocol a PPTP alias Point to Point Tunneling Protocol.

Jaké protokoly patří mezi obtížné z pohledu nastavení?

Je to určitě starší protokol SSTP a také ten novější IKEv2.

Co nabízí protokol SSTP?

Tento VPN protokol je plně integrován do Microsoft Windows. Ostatně, znám je už od vydání operačního systému Windows Vista. Svého času patřil k hodně rychlým a bezpečným a snadno obešel velkou spoustu firewallů. Dnes má už lepší nástupce.