Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Falešné zprávy? Falešné vše! 

O internetu se občas mluví jako o „informační dálnicí“, je to samozřejmě nadsázka, protože i když se zrodil jako nástroj pro výměnu a sdílení informací, globálně se rozšířil jako nástroj byznysu. A ne ledasjakého – důležitým motorem jeho inovací je porno byznys (PCWorld, 1999). K byznysu patří reklama, jejíž objem na internetu už převyšuje objem reklamy v tištěných médiích (SPIR, 2017). 

Díky sociálním sítím internet postupně ztrácí svoji funkci informační, kterou nahrazuje funkce komunikační. Je to významně ovlivněno vlivem cílené reklamy, která je založena na analýze chování uživatelů internetu (SPIR, 2017). Díky cílené reklamě se vytváří informační bublina, lidé dostávají na internetu informace a prožitky, které odpovídají  jeho zájmům, které chce vidět. Tyto informace a emoce mezi sebou díky sociálním sítím sdílí se svými přáteli.

„Přáteli“ na sociálních sítích se stávají zpravidla lidé, kteří vyjadřují a sdílejí shodné názory a emoce. Posiluje se tím sociální bublina uživatelů internetu a vznikají bariéry, kdy lidé odmítají věcně komunikovat s těmi, kdo mají odlišný názor. Nechápou totiž, jak může mít někdo odlišný názor, když přeci informace, které dostávají z internetu, potvrzují jen tu jejich pravdu a lidé, se kterými se na internetu baví, tuto jeho pravdu potvrzují! V jeho názoru ho přitom utvrzují jeho online přátelé, se kterými sdílí i své rozhořčení!

Spoléhejme se na svůj úsudek, své životní zkušenosti a uznejme, že svět není černo-bílý. Dobrým příkladem vzniku sociálních a informačních bublin jsou nedávné prezidentské volby. Proti sobě stály a dosud stojí dva zdánlivě nesmiřitelné tábory příznivců obou prezidentských kandidátů s vyhraněnými názory. Na sociálních sítích se nadále šíří směska pravd, polopravd i nepravd, které ale málokoho zajímaly. Zdá se, že důležitější bylo sdílet svůj názor doprovázený emotikony a obrázky své přidruženosti k jednomu z táborů a pohrdání oponenty. Sdílení nebylo a není vedeno snahou pochopit argumenty protistran, ale posílit svoji pozici – vzájemně se hecovat. Společnost je rozpolcena, internet slouží jako zesilovač emocí, místo aby se stal prostředkem výměny názorů dvou, co do počtu vyvážených skupin.

Katalyzátorem, který pomáhá dále zesilovat emoce na internetu, jsou falešné zprávy. Ty prohlubují názorové rozdíly a s nimi spojené emoce lidí, kteří se pohybují ve stejnorodé informační a sociální bublině. Platí to zejména na Facebooku – kdo není se mnou, je proti mně a mým „přátelům“. Šíření falešných zpráv a dezinformací pomáhá skutečnost, že zejména na sociálních sítích lidé často nečtou celé zprávy, ale jen titulky nebo reagují na obrázky/videa, které vyvolávají emoce – ty pak sdílejí. 

Falšuje se vše! Díky dostupným technologiím se falšují nejen textové informace, ale také fotografie, hlasové záznamy a videa.

Jak z toho? Používejte selský rozum a své životní zkušenosti. Internet už dávno není anonymní, pokud tedy nepoužíváte speciální anonymizační nástroje a virtuální soukromé sítě, které mohou vaše soukromí částečně ochránit. V online prostředí je o vás sbíráno a sdíleno obrovské množství dat, která vás mají podnítit k vyšší konzumaci a chování pro vyšší spotřebu. Proto berte internet jako dobrý zdroj HYPOTÉZ a ZÁBAVY! Nic víc. 

Pokud vás na internetu zaujala informace, pracujte s ní jako s hypotézou – ověřte si ji. Jak?  

Zde jsou tři základní osvědčená pravidla:

  1. „Pochybuji, tedy myslím. Myslím, tedy jsem“ (René Descartes). Nenechte za sebe přemýšlet jiné – žádné aplikace, seznamy falešných zdrojů nebo dokonce státní organizace/cenzura vám nepomohou.
  2. „Cui bono?“ V čí prospěch? (Cicero, Wikipedia). Ověřujte zdroj informace, kdo stojí za zveřejněním informace a komu poslouží její šíření? Odpovídá informace vašim životním zkušenostem? Není jejím cílem šířit emoce?
  3. „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat.“ (Voltaire, Wikipedia) Vždy se snažte porozumět jinému názory a lidem, kteří ho vyslovili – braňte svobodu projevu, bráníte tím také právo na svůj názor!

Pouze racionální uvažování a schopnost jednat a diskutovat férově může zabránit šíření falešných zpráv, které pak nenajdou své konzumenty a živnou půdu pro své šíření.

 

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

Powered by UPC

NCBI chrání produkty společnosti ESET

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd