Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Den ochrany osobních údajů a Den bezpečnějšího internetu: každým rokem pro internetovou bezpečnost 

Je začátek roku, což znamená, že bezpečnost online je opět tématem dvou  nadcházejících velkých kampaní - Dne na ochranu osobních údajů a samozřejmě našeho Dne bezpečnějšího internetu!

Každý rok si 28. ledna připomínáme podepsání Úmluvy 108 z roku 1981, která se stala první mezinárodně závaznou právní úpravou týkající se soukromí a ochrany dat. Kampaň každý rok organizuje iniciativa STOP.THINK.CONNECT. americké NCSA (National Cyber Security Alliance).

Proč je ochrana dat tak důležitá?

V dnešní době se stále větší počet lidí spoléhá na digitální nástroje pro téměř každodenní činnost: počínaje interakcí s rodinou a přáteli, nakupováním potravin, online nakupováním, hledáním cesty po městě a podobně. To znamená, že při každé online interakci necháváme nesmazatelnou stopu on-line a vytvářímke údaje o sobě, našich preferencích, návycích a chování, které se shromažďují a dále používají. Cílem Dne pro ochranu údajů je zvýšit povědomí, jak se data uživatelů "používají, shromažďují nebo sdílejí [...], inspirovat dialog a dát jednotlivcům a podnikům podnět k činům".

Co můžete udělat?

Zaprvé: zapojte se! Ať už doma, v práci nebo ve vaší komunitě, můžete udělat malé, ale efektivní kroky k vytvoření "kultury soukromí". Staňte se mistrem ochrany osobních údajů, diskutujte se svými kolegy o online bezpečnosti a jeho významu pro podniky, promluvte si s rodinou a přesvědčte je o výhodách ochrany osobních údajů a oslovte vaši komunitu, aby šířila zprávy o ochraně osobních údajů. Na webových stránkách Bezpecnesoukromi.cz najdete velmi některé zdroje a tipy, další jsou na webu Saferinternet.cz nebo Bezpecneonline.cz.

Co bude dál?

Po 28. lednu nenechte svou aktivtu usnout, protože přichází Den bezpečnějšího internetu (SID2018)! V úterý 6. února nabízí Den bezpečnějšího internetu ve více než 130 zemích po celém světě jedinečnou příležitost zvýšit povědomí o výzvách a příležitostech, kterým čelí mladí lidé v online světě.

Zaměřuje se především na děti, mladé lidi, rodiče a učitele. SID rovněž oslovuje podnikatele a politiky, a žádá každého, aby se přispěl k tomu, aby se internet stal lepším místem pro všechny, zejména pro jeho nejmladší uživatele.

Jako organizátoři kampaně "Den bezpečnějšího internetu" pracujeme na řadě iniciativ, které budou vyhlášeny na tiskové konferenci k SID2018 dne 6.2. Mezi ně patří tradiční soutěž pro školy, veřejné knihovny a Informační centra pro mládež. Další bude soutěž pro mládež, kterou poprvé v ČR vyhlásí TrendMicro. Také online bezpečnostní online kurz (#OnlineSafetyMOOC) pro učitele, koordinátory ICT a školní poradce, kterou připravil European Schoolnet. Registrace je již otevřená – pokud se chcete dozvědět více o tom, jak se vypořádat s falešnými zprávami, mediální gramotností, nenávistnými projevy a radikalizací ve školách, přidejte si ji do svého programu.  MOOC bude probíhat od 6. února 2018 do 22. března 2018! 

Jak se můžete zapojit do kampaně Den bezpečnějšího internetu?

Existuje mnoho způsobů, jak můžete v letošním roce přispět aktivitami pro lepší internet, náměty najdete na stránkách Saferinternetday.cz

A nezapomeňte, online bezpečnost je celoroční záležitost a je také na vás, abyste přispěli, protože s vámi začíná lepší internet!

Zdroj: Betterinternetforkids.eu

 

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

Powered by UPC

NCBI chrání produkty společnosti ESET

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd