Loading…
  • 0
  • 1
  • 2

Děti k legislativním změnám na ochranu osobních údajů

Připravujeme se na Den bezpečnějšího internetu, jehož tématem bude i letos ochrana osobních údajů. V ZŠ Lupáčova proběhlo tento týden setkání dětí se zástupcem Národního centra bezpečnějšího internetu.

Navázalo na předchozí besedy s dětmi k tématu ochrany soukromí a dětských práv zakotvených v Úmluvě o právech dítěte a jejich místě v dnešním digitálním světě. V ZŠ Lupáčova již řadu let věnují pozornost práci s dětmi v této oblasti. Zástupkyně školy se v prosinci 2017 zúčastnily mezinárodního setkání v Budapešti v rámci projektu Visegradské děti pro digitální společnost.

Cílem prvního letošního setkání s dětmi bylo zjistit jejich názor na chystané legislativní změny v ochraně osobních dat v souvislosti s Obecným nařízením Evropské komise o ochraně osobních údajů. Jedná se zejména o věkovou hranici, kdy je potřebný souhlas rodičů k využívání dítětem služeb informační společnosti. V návrhu zákona, který musí projednat vláda a schválit parlament, je tato věková hranice stanovena na 13 let. Odpovídá to nynějšímu stavu, tj. hranici 13 let, odkdy si dítě smí zřídit svůj profil například na Facebooku.

Děti jsou za zachování tohoto stavu a obávají se, že pokud nová zákonná úprava nenabude účinnosti do 28. 5. 2018, bude tento limit zvýšen na 16 let. 

Bohužel s dětmi nikdo nemluví o zákonných úpravách, které se týkají jejich života. V České republice není dětský ombudsman, neexistuje ani žádný mechanismus, který by v souladu s Úmluvou o právech dítěte zajistil, aby byly děti informovány a mohly se  k zákonným úpravám vyjadřovat. Proto bude na úvod letošního Dne bezpečnějšího internetu vytvořen prostor, aby názor dětí byl vyslyšen.

 

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

Our website is protected by DMC Firewall!