Logo
Vytisknout tuto stránku

eSporty nastupují

Davy jásají, když se v aréně objeví půl tuctu mladíků. Hudba zahřměla. Televizní kamery krouží nad davem fanoušků. Jeden z mužů, 28letý chlapík s vyběleným hárem, který se jmenuje Dhak, si plácl dlaní s fandy a napnul své bicepsy – než se posadil k počítači.

"Dejme se do toho!", vykřikl jeden z fandů se široce rezevřenýma očima, "už je načase, brácho." Přišel startovní den pro Overwatch League, což je profesionální soutěž hráčů počítačových her, jejíž fanoušci doufají, že budou brzy soupeřit s fotbalovou Premier League jako globální divácký sport.

Esport je další ohromný byznys o objemu 90 miliard dolarů – sázka na něj se může vyplatit. Herní gigant Activision Blizzard ho chce dostat do výšin, proto přesvědčil některé z nejchytřejších obchodníků na světě, aby vložili 20 milionů dolarů do koupě některého z prvních 12 týmů ligy, které reprezentují města od Šanghaje do Londýna.

Stan Kroenke, miliardář, který ovládá fotbalový klub Arsenal, investoval do Los Angeles Gladiators. Rizikový investor Michael Milken a jeho přátelé přišli do soutěže s LA Valiant. Majiteli týmu San Francisco Shock se společně s popovou hvězdou Jennifer Lopez, stali basketbalovým hero Shaquille O'Neal a podnikatel Andy Miller, který nedávno prodal Applu svůj mobilní reklamní byznys.

Kdo na světě by chtěl sledovat hrst mladých mužů, kteří nevycházejí na slunce a hrají počítačové hry? Odpověď: mnohem víc lidí, než si myslíte. V listopadu v Pekingu vyprodali stadion Bird's Nest s 91 000 míst, kde se konalo mistrovství světa League of Legends. Hra byla vytvořena Riot Games, americkým vývojářem, který vlastní čínský Tencent.

"Esport je tady," věří Dan Fiden, prezident Cloud9, který vlastní tým London Spitfire, "Mileniálové (lidé narození po roce 2000 – pozn. překl.) nerozlišují mezi esporty a tradičními sporty tak, jako moje generace."

Liga Overwatch je největším testem této víry. Byla to první liga esportu opírající se o tradiční sportovní modely založením městských týmů s logy, barvami a nakonec domácími stadiony. Cloud9, mezi jehož příznivci je propagátor esportu Jack Etienne a skvělý hráč amerického fotbalu Joe Montanu, se zavázal vybudovat nebo zajistit práva na 20 000 míst na stadionu v Londýně. Fiden řekl, že Cloud9 vede "vážné rozhovory" s týmy Premier League a s developery.

League of Legends, která zahájila v roce 2012 svou severoamerickou ligu, je v čele akvizic. Nedávno se restrukturalizovala, aby vytvořila partnerství s deseti týmy, z nichž každému zaplatila 10 milionů dolarů na podporu esportu.

Velké peníze jsou na cestě díky divákům. Nate Nanzerová, šéfka Overwatch League, uvedla, že cílové publikum jsou muži ve věku 13-34 let, což je demografická skupina vyhledávaná inzerenty, ale vyhýbající se tradičním médiím.

Jsou k nalezení v davech na Twitch. Každý den se téměř 10 milionů lidí přihlásí na tuto živě vysílanou platformu, kterou Amazon koupil za téměř miliardu dolarů v roce 2014, aby sledoval, jak lidé hrají a chatují s herními hrdiny. Průměrná doba strávená na Twitchi je 1 hodina a 46 minut. Minulý týden platforma oznámila dvouletou dohodu o přehrání všech zápasů Overwatch. Cena byla údajně 90 milionů dolarů.

S 240 miliony dolarů týmových kontraktů a smluv na streaming vystoupaly akvizice na téměř 330 milionů dolarů za velký experiment založený na kliknutí myši nebo stisknutí klávesy. Mnozí investoři vycházejí z následujícího: „Když se zeptáte 12letého, co sleduje, velmi často odpoví, že se dívá na video s herním obsahem. To se nezmění, až dítě vyroste."

Overwatch je střílečka, ve které se týmy šesti hráčů odpalují zbraněmi a bombami. Na první pohled je to ohlupující nápor video-násilí. Pro fanoušky je to ale opojné. Blizzard Arena, bývalé televizní studio v Burbanku v Kalifornii bude hostit všechny hry první sezóny. Při nedávném zahájení ligy byla kapacita studia něco přes 500 diváků překonána o více než 425 000 lidí, kteří sledovali zápasy on-line. Průměrná sledovanost Premier League je v průměru zhruba 820 000.

Pokud jste v určitém věku, zdá se vám nepochopitelné platit za sledování takové podívané. Hráči tvrdí, že se to neliší od fotbalového utkání, kdy fanoušci platí za sledování mužů, kteří honí po hřišti nafouknutý pytlík vzduchu. Přitažlivé je vidět jak nejlepší soutěží s nejlepšími. Nanzer řekl: "Hraje více než 35 milionů lidí, a v lize máme jen 113 hráčů, řekl. To je podobný poměr jako těch, kteří se dostali až do Premier League“, vysvětlil.

Jedním z toho mála je Jay Won, 17letý uhrovatý hráč z Washingtonu. Jeho fanoušci ho znají jako Sinatraa, ačkoli jeho kolegové ze San Franciska Shock mu říkají "pan 150", protože uzavřel smlouvu ve výši 150 000 dolarů za rok, čímž se stal nejlépe placeným hráčem týmu.

Stejně jako rostoucí počet hráčů, také on opustil střední školu, aby hrál profesionálně a nedívá se zpět. "Nenávidím školu. Nemám v plánu jít na univerzitu," řekl.

Nejlepší hráči ve více zavedených hrách, jako je League of Legends (Overwatch vyšla v roce 2016) – vydělávají miliony dolarů ročně za výhry, streamingové poplatky a sponzorství.

Příchod nových investorů – průmyslových miliardářů, otevřel možnost vytvořit slušnou kariéru pro profesionály, jako je to ve fotbale. Overwatch stanovil minimální roční plat 50.000 dolarů pro všechny profi hráče, ale Ryan Morrison, nejvyšší agent esportu, řekl, že průměr byl spíš 120.000 dolarů.

Od založení své agentury v New Yorku Morrison Lee v roce 2016 sledoval, že esporty se vyvíjejí z převážně neformálního odvětví, na němž dominují jednorázové sponzorské obchody a špatné jednostranné smlouvy od týmů, které využívají naivní hráče. "Student prvního ročníku práva by takovou smlouvu roztrhal," uvedl Morrison. Příliv investic však zatím moc nezměnil, neboť mnoho hráčů nemá dostatečnou vůli k vyjednávání ve svém vlastním zájmu.

Život profesionála je náročný – dokonce "pekelný", podle Morrisona. "Hráči mají velmi zřídka vztahy. Velmi zřídka mají přátelství," dodal.

Sinatraa říká, že jeho typický den zahrnuje šest až osm hodin praxe, následuje šest hodin streamovaného hraní, což je životně důležité pro budování značky u fanoušků. "Je to velmi vyčerpávající," řekl.

Stejně jako u každého boomu, bude spousta těch, co se spálí. Pro mladé lidi, kteří vyměnili svůj podkrovní koníček za slávu a bohatství, je to stále všechno úžasné. Reflexe jednoho z týmu Houstonu Outlaws: „Jdeš od pochybností typu: "Ztrácíš čas; co děláš se svým životem?" k pocitu: "Oh, můj bože, jsi slavný," – a to je fajn.

Investoři doufají, že se zábava mladistvých stane spektakulárním výnosným byznysem…

Zdroj: Danny Fortson, The Times

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!