Loading…
  • 0
  • 1
  • 2

Stane se eSport součástí olympijských her?

Exploze popularity online her, které do turnajových arén přitahují davy mladých lidí, přivedla k rozhodnutí, že se eSport stane součástí rámce asijských her v roce 2022.

Jaké hry budou vybrány není ještě rozhodnuto, ale probíhající diskuze a hlavně snaha udržet si mladé příznivce vede organizátory pařížské olympiády v roce 2024 ke snaze dohodnout se s představiteli eSportu a Mezinárodním olympijským výborem a zařazení e-sportovních disciplín do olympiády.

Online hraní už dávno není jen zábavou amatérů. Nejlepší světoví e-sportovci vydělávají v řádech milionů dolarů ročně.

V první stovce zatím nejsou žádní borci z České republiky, z východní Evropy jsou tam nejvíce zastoupeni Poláci (5) a Ukrajinci (4), dva Němci a jeden Rus, Estonec a Rumun. Na 99. místě je Polák s celkovým příjmem z výher ve výši skoro 480 tisíc dolarů (viz https://www.esportsearnings.com/players).

 

 

Toto sportovní odvětví je převážně doménou mužů, tedy soudě podle výdělků. Nejlepší e-sportovkyně je z Kanady a její příjem dosáhl necelých 200 tisíc dolarů. Moc se zde neuplatňují starší sportovci, ostatně jako i v klasických sportech. Nejstarší v žebříčku je 53 letý Američan s přezdívkou Fatal a výdělkem rovných 50 tisíc dolarů.

 

 

Jak vyplývá z uvedeného výše, eSport je dost zkomercionalizované odvětví. Jen letos se zde protočí téměř půl miliardy dolarů. Závratnou dynamiku růstu finančních prostředků vkládaných do eSportu ukazuje následující graf:

 

 (viz https://goo.gl/6vUxG4).

 

Co před léty začalo jako zábava přátel, kteří se doma scházeli na LAN párty a hráli po nocích, se teď stalo sítí profesionálních her a turnajů s legitimními týmy, z nichž některé jsou dokonce sponzorovány a mají mezinárodní dosah. Organizace jako Denial, AHQ a MLG mají několik lig pro eSport.

Skutečně pochopit rozsah tohoto všeho pomůže, když si uvědomíte, že posledního turnaj Dota 2 byl dotován více než 20 miliony dolarů.

Dokonce existují webové stránky, které umožňují lidem sledovat soutěže v reálném čase. Existují také fantazy eSports ligy (například http://fantasy.nfl.com/) podobné fantazy fotbalu (http://fantasyesportsleagues.com/) spolu s velkou a rostoucí scénou eSport sázení a explozí hazardních her.

Je pochopitelné, že tradiční mediální společnosti chtějí využít tohoto rostoucího trendu těsně předtím, než se stanou součástí hlavního proudu. Přibližně 300 milionů lidí po celém světě se dnes zapojuje do e-sportu a toto číslo rychle roste. Do roku 2020 se tento počet přiblíží 500 milionům

Čeští hráči zatím v absolutní špičce nejsou, zdatně ale k vývoji tohoto sportovního odvětví přispívají čeští vývojáři online her (viz http://ceskehry.org/). Mezinárodní věhlas získaly hry Hidden&Dangerous, Operace Flashpoint, Mafia, Machinárium, Hackers (více na https://goo.gl/PeQB6h). 

Pokud někdo tvrdí, že by měly děti trávit více času před obrazovkou počítače, je to jejich vlastenecká povinnost a v konečném důsledku to přispěje k obraně země před kybernetickými útoky, jak to nedávno učinil bývalý šéf britské elektronické rozvědky Robert Hannigen (více na https://goo.gl/SG3u1f), měl by si uvědomit,  co děti u obrazovky dělají a jaké vlastně návyky dětí získávají. Trvalý nedostatek zájmu o studium technických oborů a raketový růst eSportu a zájmu o hazardní hry dost napoví.

Přitažlivost herního byznysu také zvyšuje riziko, že děti budou osloveny různými kyberdelikventy, což se děje především v prostředí online her viz zde.

Titulní foto: AFP

 

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd