Loading…
  • 0
  • 1

Jak nastavit svůj účet na Facebooku

Většina z vás se pravděpodobně nikdy nezamýšlela nad tím, zda je váš účet na Facebooku správně zabezpečený. Kdo všechno může vidět moje fotky, moje příspěvky, moje osobní údaje? Kdo může zjistit, kde bydlím, kam chodím do školy, koho mám v přátelích? Možná vám to připadá zbytečné, ale je dobré si soukromí svého účtu dobře nastavit. Proč? Ne všichni uživatelé Facebooku si zde chtějí povídat se svými přáteli.

Jsou desítky lidí, tzv. groomerů, kteří se cíleně snaží lovit své oběti na sociálních sítích, Facebook nevyjímaje. A právě osobní údaje, podrobnosti z mého soukromí, moje fotky a podobně mohou být nástrojem pro groomera, aby se dostal ke mně, zabrnkal na citlivou strunu mých zájmů, vydával se za mého kamaráda nebo mě vydíral zveřejněním mých lechtivých fotek. Jak si tedy dobře zabezpečit svůj profil? Zde je několik praktických rad...

 

Základní nastavení soukromí najdete po kliknutí na symbol zámku na horní liště vpravo:

Otevře se karta, kde vám modrý dinosaurus Bob pomůže s nastavením profilu:

 

První možnost je „Prohlídka soukromí“ – zde vás instruuje Bob, jak zjistíte, jaké máte současné nastavení profilu. Jsou zde tři základní kroky, tak si je pojďme probrat.

1) Kdo uvidí moje příspěvky

V současnosti je standardní a defaultní nastavení profilů uděláno tak, že vaše příspěvky (tedy to, co napíšete na zeď, co se vám honí hlavou) uvidí jen lidé, které máte v přátelích. Když začnete psát nějaký příspěvek, objeví se dole pod příspěvkem rozbalovací tlačítko, kde můžete určit, kdo příspěvek uvidí.

Standardní nastavení je „Přátelé“, ale je dobré si to kontrolovat. Facebook totiž občas mění design stránek a i jejich nastavení a pak může být všechno jinak.

Další možností je vytvořit si seznam „Blízcí přátelé“ kam si nastrkáte jen lidi, které dobře znáte, a pak se dá nastavit, že se příspěvky zobrazí pouze jim a nikoli všem lidem, které máte v přátelích. Obecně ale platí, že není dobré přidávat si do přátel nikoho, koho neznáte a nechcete s ním sdílet své příspěvky. Máte možnost kliknout dole i na tlačítko „Další informace“, která vás přesměruje na Centrum nápovědy, kde najdete podrobnější informace k zabezpečení příspěvků.

2) Vaše aplikace

Když kliknete na tlačítko „Další krok“, otevře se přehled aplikací, které jsou propojené s Facebookem a které využívají vaše údaje z Facebooku. Možná vás překvapí, kolik jich je! I zde je možnost u každé jednotlivé aplikace nastavit, kdo uvidí, co v těchto aplikacích děláte. I zde je dobré mít nastaveno „Jen já“. Je také možno zvolit „Vlastní nastavení“, kde můžete jmenovitě určit, kdo tyto příspěvky uvidí, nebo naopak neuvidí. Zároveň je u každé aplikace vpravo křížek, kterým můžete tuto aplikaci odstranit. V případě kliku na tlačítko „Další informace“ jste opět přesměrováni na Centrum nápovědy.

3) Váš profil

Po kliknutí na tlačítko „Další krok“ se vám zobrazí základní informace o vašem profilu. Uvidíte, kdo vidí vaši e-mailovou adresu, vaše datum narození a vaše bydliště. O jejich nastavení si povíme níže. Po kliknutí na tlačítko „Stránka informace“ uvidíte váš profil (tedy záložku Informace, kde jsou osobní informace o vás) tak, jak ho uvidí každý uživatel Facebooku, tedy i ti, které nemáte v přátelích, v současnosti tedy něco přes miliardu lidí. Je dobré upozornit, že mezi naprosto veřejné údaje, které nelze nijak skrýt je vaše profilová fotografie a úvodní fotka (taková ta velká našířku nahoře). Je proto dobré zvážit, co tam dáte! Dále máte možnost kliknout na odkaz „Kdo uvidí můj obsah“.

První záložka "Kdo uvidí moje budoucí příspěvky" je shodná s nastavením výše. Zajímavý je druhý řádek „Použít záznamy o aktivitách“. Zde jste přesměrováni na "Filtry a Záznamy o aktivitách". Uvidíte, co všechno jste na Facebooku dělali, co jste napsali, čemu jste dali like, na jaké fotce jste byli označeni a zároveň u každé akce na Facebooku uvidíte, kdo všechno o této vaší akci ví (Přátelé, konkrétní lidé, nebo je to veřejné, tj. vidí to všichni uživatelé Facebooku). Toto je pouze přehled – o nastavení si povíme níže. Další řádek obsahuje odkaz „Zobrazit jako“, který vám umožní vidět celý váš profil tak, jak ho uvidí všichni uživatelé Facebooku, tedy i ti, které nemáte v přátelích. Další kolonka se jmenuje „Kdo mě může kontaktovat?“ Zde je dobré si nastavit „Striktní filtrování“ – omezí se tím množství balastu na které vás bude Facebook neustále upozorňovat. Dále je možno nastavit si, kdo vám může poslat žádost o přátelství. Zde je možno zvolit mezi „Všichni“ a „Prátelé přátel“. Doporučuji dát si to druhé – tím zamezíte tomu, aby vás o přátelství žádali úplně cizí lidi. V kolonce „Jak někomu zabráním, aby mě obtěžoval?“ můžete vypsat konkrétní uživatele, které chcete trvale blokovat, aby neviděli žádný váš obsah, činnost a nemohli vás kontaktovat. Nyní přejdeme na důležitou kartu „Podívejte se na další nastavení“ Budete přesměrováni na kartu zabezpečení, kam se dříve rovnou lezlo přes ikonku ozubeného kola.

Projdeme si postupně všechno nastavení ze seznamu vlevo:

1) Obecné nastavení

Zde si nastavíte jméno (připomínám, že dle podmínek užívání Facebooku, které jste si jistě před zřízením svého profilu přečetli, byste měli mít své pravé jméno a příjmení). Uživatelské jméno je asi nepodstatné, tím se nezabývejte. Důležitější je záložka "E-mail". Rozhodně se doporučuje uvést zde e-mailovou adresu, kterou nepoužíváte k běžné komunikaci, ale zřídit si e-mail speciálně pro Facebook. Tím totiž zabráníte Facebooku, aby prohledával vaši schránku a posílal vašim přátelům, kteří vám píší e-maily pozvánku na Facebook. Jak na to, pokud jste uvedli už svoji běžnou e-mailovou adresu? Nejprve si zřídíte novou e-mailovou adresu. Pak na této záložce kliknete na ("Přidat jiný e-mail…“),

zadáte novou adresu. Systém po vás bude chtít znovu heslo a odešle na novou adresu informace o přidání tohoto e-mailu na váš profil. Odkliknete, že s tím souhlasíte a na kartě E-mail se objeví dvě adres – původní a nová. V dalším kroku novou adresu označíte jako primární a v dalším kroku smažete tu původní. Další možností je zaškrtnout políčko „povolit přátelům, aby moji e-mailovou adresu zahrnuli do stahování informací“ – toto políčko musí zůstat prázdné, nikdy jej nezaškrtávejte. U záložky "Heslo" je možno změnit heslo. Zvažte, zda máte heslo dostatečně kvalitní. Za kvalitní heslo se považuje takové, které má minimálně 8 znaků, skládá se z kombinace velkých a malých písmen, číslic či speciálních znaků (+, ?, ! atd.) a hlavně nedává žádný smysl. Pokud máte heslo méně kvalitní, změňte si ho. Záložky "Sítě, Jazyk a Teplota" asi ani nenastavujte.

2) Zabezpečení

Zde je dobré si nastavit v kolonce "Výstrahy při přihlášení", abyste dostali upozornění, pokud se někdo k vašemu účtu přihlásí z jiného zařízení (mobilu, PC). Funkčnost tohoto si můžete vyzkoušet tak, že se přihlásíte z kamarádova počítače a hned by vám mělo přijít upozornění. Dále je možno si nastavit v kolonce "Schválení přihlášení", že při každém přihlášení z neznámé IP adresy budete muset zadat kód, který vám přijde na mobil. Pro dobrou bezpečnost je možno nastavit i toto. Podobně je možno si v další záložce nechat generovat kódy pro každé přihlášení na Facebook z mobilu. Hesla k aplikacím umožní nastavit speciální hesla pro aplikace, které používáte. Tato hesla se mohou lišit od základního hesla pro přihlášení na Facebook. Do kolonky "Důvěryhodné kontakty" si můžete přidat jména 3-5 přátel, kterým bude doručen speciální kód, pokud budete mít problém s přihlášením k účtu (např. při útoku hackera, který vám změní vaše přihlašovací heslo) a kteří vám tento speciální kód pak sdělí. Nevýhodou je, že si musíte přidat minimálně 3 přátele – zvažte tedy, komu můžete důvěřovat. V kartě "Vaše prohlížeče a aplikace" zjistíte, která zařízení jste povolili jako důvěryhodná. Zde se dá seznam upravit a některá zařízení vymazat. Nicméně asi se moc o umístění těchto zařízení ze seznamu nedozvíte. V kartě "Kde jste přihlášeni", uvidíte, kde všude jste se přihlásili (a zapomněli odhlásit) – i zde je možno přihlášení vypnout. Tato karta může ale taky ukázat, zda se vám někdo jiný nepřihlásil na váš učet a můžete mu toto přihlášení zrušit. Karta "Deaktivace účtu" umožňuje účet deaktivovat. To neznamená smazat – to je složitější a návod najdete zde.

3) Důležitá je karta "Soukromí"

Zde si můžete nastavit, kdo uvidí vaše budoucí příspěvky, ale tím jsme se zabývali už výše. Doporučuji nastavit si v kartě „Omezte nastavení soukromí pro starší příspěvky“ nastavit "Omezit starší příspěvky", kde můžete změnit viditelnost i pro starší příspěvky. Týká se to ale pouze vašich příspěvků, nikoli těch, kde jste označeni někým jiným. V kartě "Kdo mě může kontaktovat", je dobré si nastavit "Striktní filtrování". Může se vám ale pak stát, že nějaký chat (zpráva) vám spadne do kolonky "Další", kterou je dobré občas zkontrolovat.

V kolonce "Kdo mě může vyhledat", doporučuji nastavit u e-mailové adresy a telefonu „Přátelé“ a v kolonce "Chcete, aby ostatní vyhledávače uváděly odkaz na vaší Timeline" rozhodně nastavit "Ne!"

4) Další důležitou kartou je Timeline a označování

Zde je nutno nastavit u "Kdo může přidat příspěvek na vaši Timeline" rozhodně jen "Přátelé" a zapnout kontrolu příspěvků, na kterých jste označeni (to se týká především fotek). V kolonce "Kdo uvidí obsah mojí Timeline" si můžete vyzkoušet, jak vidí váš profil buď každý uživatel Facebooku (klikněte na "Zobrazit jako"), nebo konkrétní uživatel Facebooku (jeho jméno pak vyplníte nahoře na liště po kliknutí na "Zobrazit jako konkrétní osoba"). Dále je možno nastavit, kdo uvidí příspěvky (např. fotky), na kterých jste byli označeni (po vašem schválení, že tam chcete být označeni). Doporučuji nastavit na "Přátelé" nebo ještě lépe "Blízcí přátelé". U možnosti, kdo uvidí příspěvky, které vám na zeď napíše někdo jiný, je dobré nastavit "Jenom já" (i když jste možnost, aby vám někdo něco na zeď psal předem zamítli). U správy označení je dobré zapnout kontrolu označení (týká se hlavně fotek), v další kolonce „Když jste označeni v příspěvku, koho chcete přidat do okruhu uživatelů…“ navhruji nastavit "Jenom já"

5) Karta "Blokování" vám umožní blokovat konkrétní uživatele

Jednak můžete nastavit lidi, kteří uvidí pouze vaše příspěvky, které označíte jako veřejné (u každého příspěvku zvlášť lze nastavit vyšší viditelnost). Dále můžete zablokovat nějakého uživatele, který vás nebude moci nikde označit, neuvidí nic z vašich aktivit, nebude vám moci psát chat. To doporučuji udělat se zvlášť vytrvalými prudiči. Je možno si také zablokovat pozvánky od lidí, kteří vás neustále zahrnují každou kravinou, ať se to týká her nebo událostí.

6) V kartě Upozornění si můžete nastavit, co se vám bude zobrazovat v pravém rohu, co dělají vaši přátelé

Také je dobré se tím trochu probrat. Netýká se to ale bezpečnosti účtu.

7) Důležitá je karta "Sledující"

Zde je dobré si nastavit, že vás mohou sledovat pouze přátelé. Jinak není od věci občas zkontrolovat, kdo vás sleduje.

8) Ještě může být zajímavé nastavit v záložce "Videa", vypnutí automatického přehrávání videí

Tím se totiž velmi zpomaluje Facebook a rozkliknete si jen taková videa, o která budete opravdu stát.

Tolik tedy stručný návod, jak si zabezpečit svůj profil na Facebooku. Důležité ale je, abychom si uvědomili, že žádné zabezpečení nikdy plně neochrání moje data. Zanecháváme za sebou tzv. digitální stopu. A vše, co pošleš do kyberprostoru, umístíš to na Facebook, Instagram, Snapchat, pošleš to někomu mailem nebo SMS je vždy v zásadě veřejným a může se k tomu dostat kdokoli. Rozhodně každý zručnější hacker. Proto je dobré být obezřetný v tom, co zveřejňuješ.

MYSLI, NEŽ KLIKNEŠ.

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd