Loading…
  • 0
  • 1

Řekni „NE“!

Online sexuální vymáhání (sextortion) a vydírání přes webové kamery (webcam blackmailing) dětí je kriminální jednání, kde jsou informace nebo obrázky sexuální povahy používány k vydírání pro získání sexuálního materiálu pro pohlavní ukájení nebo pro peníze. Tento typ zločinného jednání raketově narůstá, přesto zůstává značně podhodnocen. 

Mnoho případů on-line donucování a vydírání dětí zůstává neohlášeno, protože se děti stydí za materiály poskytnuté pachateli nebo pro nedostatečné povědomí obětí, že jsou předmětem trestného činu.

Jak zločin funguje

Podle zprávy, kterou nedávno zveřejnil Europol (https://goo.gl/snTa25), se cílem zločinného jednání stávají dokonce oběti mladší 7 let.

Při cílení na nezletilé mají pachatelé dvě hlavní motivace:

  • Sexuální zájem o děti, kdy se útočník snaží vydíráním získat sexuální materiál (fotky a/nebo videa zobrazující dítě) nebo dítě donutit k osobnímu setkání s cílem pohlavně je zneužít;
  • Ekonomický zájem, kdy cílem je finančně se z vydírání obohatit.

Na základě informací shromážděných v CyberTipline Národního centra pro pohřešované a zneužívané děti (US National Centre for Missing and Exploited Children) zpráva Europolu odhaluje, že dětské oběti ženského pohlaví jsou za účelem získání sexuálně explicitního materiálu výrazně více vydírány (84 %) ve srovnání se svými mužskými protějšky (53 %), jejichž materiály jsou získávány více za účelem finančního zisku (32 % ve srovnání s 2 % u ženských obětí), což je relativně nový trend v oblasti sexuálního zneužívání dětí na internetu. 

Dalším takovým trendem je požadavek pachatele na vydírané dítě, aby do snímků/videí zapojilo i jiné děti, například sourozence nebo vrstevníky. V takových případech mohou být touto cestou zneužívány i děti, které samy respektují zásady bezpečného chování v on-line prostředí nebo mladší děti, které ještě samy nemusí používat internet.

Osobní a psychologické následky tohoto zločinu pro oběti nesmí být podceňovány: jsou známy případy, kdy si děti ublížily poté, co se staly oběťmi tohoto zločinu, vykázaly sklony k sebevražednému jednání nebo dokonce spáchaly sebevraždu.

Kampaň #Say NO

V reakci na tento znepokojující vývoj evropské orgány činné v trestní řízení spojily své síly a zahájily kampaň „#Say NO“ podporovanou Europolem, aby poradily všem, kdo se stali nebo mohou stát oběťmi s cílem posílit mechanismus oznamování a podpory.

Kampaň zahrnuje krátký film dostupný ve všech jazycích EU, který pomáhá lidem rozpoznat, jak sexuální vyděrači postupují, poskytuje on-line poradenství a zdůrazňuje význam hlášení trestného činu příslušným vnitrostátním orgánům.

 

 

Steven Wilson, ředitel Evropského střediska Europolu pro počítačovou kriminalitu, k tomu uvedl: "Děti stále častěji využívají online prostředí ke komunikaci a vytváření vztahů a toto by mělo být považováno za přirozenou součást jejich vývoje. Je však naší kolektivní odpovědností vysvětlit jim s jakými hrozbami se mohou setkat a chránit je, aby se online prostředí stalo co nejbezpečnějším. Tam, kde se něco neobvyklého přihodí online, bychom měli poskytovat jasné a účinné mechanismy ohlašování a podpory, aby pochopily, kam se obrátit pro pomoc."

Rob Wainwright, výkonný ředitel Europolu, dodal: "Ochrana našich dětí je jednou z nejvyšších priorit pro vymáhání práva v Evropě a na celém světě. V Europolu jsme odhodláni řešit jakoukoli hrozbu pro naše děti a přivést každého, kdo je poškozuje k spravedlnosti."

Stali jste se obětí? Obraťte se pro pomoc. Oznamte to. Jsme zde!

Poselství Europolu všem, na něž se kampaň zaměřuje: "Neplaťte a nerozpakujte se oznámit vše polici". Pokud vám někdo hrozí sdílením vašich sexuálních fotek nebo videí, pokud mu nepošlete další nebo nezaplatíte, postupujte takto:

  • Nesdílejte více, nic neplaťte.
  • Vyhledejte pomoc. Nejste sami.
  • Uchovejte důkazy. Nic nemažte.
  • Zastavte komunikaci. Zablokujte osobu.
  • Ohlaste vše policii.

Další informace o tom, jak reagovat, pokud jste se vy, vaše dítě nebo někdo, kdo vám věří, staly potenciální obětí on-line sexuálního nátlaku a vydírání najdete na stránce kampaně Say No (https://goo.gl/iXJ6Nk). 

Problémy vám pomůže vyřešit linka pomoci www.PomocOnline.cz.

Zpráva Europolu ke stažení: https://goo.gl/hHf9Yh

 

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd