Loading…
  • 0
  • 1

Novela Zákona o kybernetické bezpečnosti nabývá účinnosti od 1. 8. 2017

Novela v první řadě implementuje směrnici NIS (Směrnice Evropského Parlamentu a Rady EU o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně bezpečnosti sítí a informačních systémů v Unii). Řeší i nedostatky, které se objevily postupně během uplynulých let, a to v souvislosti s implementací zákona o kybernetické bezpečnosti. Jaké změny nás tedy čekají?

Směrnice NIS stanovuje dva rámce, na které by se měly vztahovat určité povinnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti. Jsou to základní služby a digitální služby.

 

1. Zavádí se nové povinné orgány a osoby

Směrnice NIS stanovuje dva rámce, na které by se měly vztahovat určité povinnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti. Jsou to základní služby a digitální služby. Povinné osoby se tedy rozšiřuji o správce a provozovatele informačního systému základní služby (§ 3 písm. f), provozovatele základní služby (§ 3 písm. g) a poskytovatele digitálních služeb (§ 3 písm. h). Provozovatelé základní služby a informační systémy základní služby budou určeny úřadem do 9. listopadu 2018. Co se týče poskytovatelů digitálních služeb tedy on-line tržiště, internetových vyhledávačů a cloud computingu, ty se budou muset určit sami na základě definic daných v zákoně. Pokud však mají poskytovatelé digitálních služeb sídlo v jiném členském státu Evropské unie, daný zákon se na ně nevztahuje. Když ale digitální služby v České republice poskytuje a nemá v Evropské unii sídlo ani zástupce, je povinen ustanovit si v České republice svého zástupce.

Dobrá zpráva pro poskytovatele digitálních služeb, kteří se řadí mezi mikro nebo malé podniky, je, že na ně se daný zákon nevztahuje.

2. Rozšiřují se pravomoci Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ

Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ bude nově od 1. srpna přijímat hlášení kontaktních údajů také od poskytovatelů digitálních služeb. Neplnění této povinnosti však nebude sankcionovatelné dřív než za rok. Tým CSIRT.CZ bude pro tyto povinné osoby sloužit také jako kontaktní místo a bude jim poskytovat případnou metodickou pomoc.

3. Vzájemná informační povinnost

Zavádí se informační povinnost mezi povinnými osobami, která je popsaná v § 4a. Nově například orgány a osoby, které se staly správci informačních nebo komunikačních systémů kritické informační infrastruktury nebo správci významných informačních systémů, a nejsou provozovateli tohoto systému, jsou povinni neprodleně a prokazatelně informovat provozovatele systému o této skutečnosti a o tom, že se tento provozovatel stal orgánem nebo osobou podle § 3 písm. c), d) nebo e). Zjednodušeně lze říci, že se zavádí informační povinnosti mezi správci a provozovateli vybraných informačních systémů. Často se totiž stává, že správce a provozovatel (ten, kdo zajišťuje funkčnost systému) jsou různé osoby a provozovatel nemusí vědět, že provozuje systém, který byl označen jako kritický.

4. Mění se smluvní vztahy s poskytovateli cloud computingu

Tato poměrně zásadní změna se týká smluv mezi poskytovateli cloud computingu a orgány veřejné moci, které jsou povinnými osobami. V § 4 odstavci 5 – 7 se nově popisuje, co všechno by dané smlouvy měly obsahovat. Pokud smluvní vztahy neodpovídají novému předpisu, povinné osoby mají rok na to, aby dané smlouvy upravili.

5. Vzniká nový úřad

Nový úřad bude mít sídlo v Brně a stane se kontaktním místem pro oblast kybernetické bezpečnosti také pro zahraničí. Název úřadu bude Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Od 1. srpna budou všechny změny přehledně k dispozici v rámci metodického manuálu, který najdete zde. „Velké“ novele zákona předcházela „malá“ novela, která vstoupila v účinnost 1. července tohoto roku. Změny „malé“ novely najdete zde.

Zdroj: blog.nic.cz, zde

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

Our website is protected by DMC Firewall!