Loading…
  • 0
  • 1

Od vrstevníků se informace lépe přijímají: kybernetická bezpečnost ve školách 

„Každý druhý uživatel internetu se stal obětí počítačové kriminality. To znamená, že každý druhý z nás." počítá Bára žáky v lavici. Začíná přednáška o kybernetické bezpečnosti, kterou společně s dalšími lektory pravidelně prezentuje na základních školách.

Barbora Vajnerová je místopředsedkyní Dívčího spolku Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ) a zároveň koordinátorkou jeho peer programu. Přednášky vedené vrstevníky (tzv. peer programy) jsou nejúčinnější programy v rámci všeobecné prevence. Přednášky lektorují studenti SSPŠ, tedy vrstevníci žáků na základních školách. Díky tomu se posluchači lépe ztotožní s přednášejícím a poměrně snadno nabyté dovednosti a postoje uplatní v praxi.

Lektorka pokračuje vysvětlením pravidel správného hesla a jeho bezpečného používání. K tomu se váže používání tzv. správců hesel, a ještě důležitější používání dvoufázového ověření. Nemile překvapuje skutečnost, že stále většina žáků tuto nepostradatelnou funkci nevyužívá nebo ani neví o její existenci. Práva a povinnosti uživatelů internetu jsou také nedílnou součástí prezentace. Co ze zákona můžeme a co ne, učíme naše děti už od narození. Zanedbáváme ale legislativu v souvislosti s internetem a s tím spojená autorská práva, ochranu osobních údajů, kyberšikanu apod. 

Jsme na internetu anonymní?“ pokládá lektorka další otázku. Většina třídy odpovídá hlasité "ne!". Má naprostou pravdu a přesto si na internetu dostatečně nechrání své citlivé osobní údaje, jako je datum narození, adresu bydliště, školy a další místa, kde se nejčastěji pohybují, osoby, se kterými se nejčastěji stýkají nebo jaké mají zájmy, koníčky a touhy. Z naší zkušenosti dělají na internetu a nejčastěji pak na sociálních sítích stále věci, které by v reálném životě neudělali. Dětem chybí kritické myšlení a nepřemýšlejí v situacích, které pozornost vyžadují. 

Na internetu absolutně nejsme anonymní, internet je veřejné místo. Úžasný společník, ale špatný pán,“ upozorňuje lektorka dále a ukazuje, jak vypadá e-mailový phishingový útok, nepravý e-shop a falešné bankovnictví. Společně objeví nebezpečí, které hrozí každému zařízení, které se připojuje na veřejnou Wi-Fi síť a ukazuje, jak se bránit proti viru camfecting.

Nelze dát žákům návod na všechny situace, na které mohou při surfování na internetu narazit, ale můžeme je učit obezřetnosti. Můžeme pomoci zabezpečit jejich facebookový účet a instagramový profil. Můžeme jim ukázat, jak vypadají nejčastější útoky hackerů a falešné zprávy (fake news). Můžeme a musíme je vychovávat k bezpečnému chování na internetu, stejně jako je vychováváme k bezpečnému chování ve skutečném životě.

Sec_rity is not complete without U!“ je napsáno na závěrečné obrazovce prezentace. Bezpečnost nikdy nebude dokonalá a kompletní bez nás samotných. Protože pouze my, naše znalosti, zkušenosti a opatrnost jsou nejlepší obranou proti hackerům a jejich útokům.

Diana Burdová

Více informací najdete také na webové stránce: www.divcispolek.cz

 

Peer (vrstevnické) programy podporuje i NCBI. V úzké spolupráci se ZŠ Lupáčova realizuje už třetím rokem program "S kamarády proti kyberšikaně III". Jeho cílem je vyškolit ambasadory bezpečného internetu, kteří poté předávají nabyté informace svým vrstevníkům v dalších třídách školy. V rámci programu se připravuje i souhrnná metodika, která odráží aktuální stav v oblasti kybernetických rizik a popisuje, jakým způsobem je možné se rizikům vyhnout. Zahrnuje i aktuální trendy, které lze v oblasti sociálních sítí sledovat a aktuální výsledky výzkumů, mapující současný stav užívání online technologií a aplikací dětmi a mladými lidmi.

Více informací o loňských výsledcích projektu najdete zde.

 

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

DMC Firewall is a Joomla Security extension!