Loading…
  • 0
  • 1

MOMO – další útok na dětskou psychiku

Před rokem se hodně diskutovala Modrá velryba. Leckdo tehdy tvrdil, že je to falešná zpráva a vysmíval se české policii, která zveřejnila své varování. Nakonec se ale skoro všichni shodli, že pokud libovolný negativní podnět vyvolává pozornost dětí a může je ohrozit, nejen na internetu, neměli bychom ho podceňovat. 

Po roce přichází něco podobného. Jmenuje se to MOMO – je spojeno s obrazem sochy vytvořené Midori Hayashim a představené vloni na výstavě strašidel v tokijské Ginze, šíří se na prostřednictvím aplikace WhatsApp, Facebooku, Instagramu, Twitteru, apod. a vyvolává děs. 

Více se dozvíte v tomto videu.

Vypoulené oči, bledá kůže a šklebící se tvář MOMO mohou samy o sobě strašit děti. Ty odhodlanější z nich mohou zavolat na telefonická čísla, která začínají na +81 (Japonsko), +52 (Kolumbie) a +57 (Mexiko). Odpovědí na kontakt jsou vulgarity a hrozba zveřejnit získané osobní údaje spolu vydíráním a děsivými výhrůžkami. Virální MOMO se zařadila mezi tzv. městské legendy (urban legend), nedávno vznikla stejnojmenná online hra s hororovými prvky.

MOMO vznikla v Japonsku, rozšířila se v Latinské Americe, a nyní přichází do Evropy. Její první obětí se údajně stala 12letá dívka z provincie Buenos Aires, která se oběsila na stromě nedaleko svého domu. Poblíž ležel telefon, na který měla být sebevražda nahraná.

Co dělá tuto hru nebezpečnou? Pět možných důvodů, které mohou zločinci využít:

  • ukrást osobní informace,
  • podnítit sebevraždu nebo násilí,
  • obtěžovat,
  • vyděsit,
  • vyvolat fyzické a psychické poruchy (úzkost, deprese, nespavost atd.).

Podobně jako v případě Modré velryby doporučujeme rodičům, pečovatelům, vychovatelům a všem, kdo se starají o děti, aby věnovali pozornost, co děti na internetu dělají, o čem se mezi sebou baví. Pokud je zasáhne virální vlna MOMO – pomozte jim zbavit se děsivých snů, případně vyhledejte odbornou pomoc.

Zpracováno s využitím materiálů BBC.com a Batimes.com.ar

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd