Internetové bankovnictví v nebezpečí, zbystřete

V současné době většina z nás používá internetové bankovnictví ke správě vlastních nebo svěřených peněžních prostředků. Možná právě proto se stává největším terčem kyberzločinců. Útoky nabývají nejrůznějších forem s tím, že výsledkem má být odcizení co největší finanční sumy.

K vymáhání důležitých údajů spojených s internetovým bankovnictvím je využívána metoda phishing. To znamená naléhání na člověka s požadavkem na neobvyklou aktivitu. V takovém případě byste měli zbystřit. Phishing navíc může nabývat nejrůznějších forem.

Internetové bankovnictví v ohrožení

Jestliže si myslíte, že útočníci dnes využívají pouze podvodných e-mailů, potom jste na omylu. Pokud jde o internetové bankovnictví, k dosažení svých cílů užívají spousty metod, s nimiž Vás seznámíme v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Jak se tváří podvodný e-mail?

Mnohdy vypadá stejně, jako e-mail od Vaší banky, jen může být psán trochu lámavou češtinou. Dobře provedené podvodné e-maily mohou odkazovat na stránky, které také vypadají jako Vaše internetové bankovnictví. Vy pak tímto způsobem předáte zločincům své přihlašovací údaje.

Chodí podvodné zprávy i jiným způsobem?

Ano, hodně populární jsou SMS zprávy nebo dokonce volání.

Co je obsahem SMS zprávy?

I její obsah je formulován jako neodkladný kontakt od Vaší banky, která Vás vyzývá ke kliknutí na přiložený odkaz.

Jakou formu mají podvodné telefonáty?

Tazatel se představí v zastoupení Vaší banky a snaží se z Vás dostat všechny potřebné informace například o platební kartě. Vždy pod nějakou záminkou.

Vyžaduje vůbec banka takové informace po svých klientech?

Banky po svých klientech nikdy nechtějí přístupové údaje e-mailem, SMS zprávou nebo skrze telefonát.

Co dělat, když mám podezření na podvod?

Jestliže máte podezření, že někdo prostřednictvím podobných zpráv chce napadnout Vaše internetové bankovnictví, pak na podobné výzvy v žádném případě nereagujte. Pokud byste přece jenom podlehli tomto podvodnému jednání, okamžitě kontaktujte svoji domovskou banku. Proti podobnému nebezpečí na internetu platí pouze jeden lék, a tím je zdravý selský rozum. Než na něco kliknete, vždy o tom přemýšlejte.