Loading…
 • 0
 • 1
 • 2
 • 3

Den bezpečnějšího internetu 2018

 1. O SID 2018
 2. Chci se zapojit
 3. Soutěž
 4. Kdo podporuje SID 2018
 5. Informace o TK
 6. Zapojené organizace v ČR
 7. Seznam cen

V pondělí 16. 4. 2018 jsme za účasti předsedy Ústavně-právního výboru Senátu PČR, senátora JUDr. Miroslava Antla, vylosovali výherce naší soutěže. Zde přinášíme výsledky:

PořadíCenaPopis

Výherce

1.-9. cena

Tablet na platformě Android od společnosti Alza.cz Ústřední knihovna pro děti a mládež města Plzně, ZŠ a MŠ Bratčice, Slezské gymnázium, Opava, ZŠ a MŠ Polnička, Obvodní knihovna Doubravka, Plzeň, ZŠ a ZUŠ Petřvald, ZŠ a MŠ Staré Město, Frýdek-Místek, Základní škola Bystřany, 10. ZŠ Plzeň

10.-14. cena

Selfie tyčky s power bankou. ZŠ a MŠ Třinec, odloučené pracoviště Nebory, Gymnázium, SOŠ, VOŠ, Ledeč nad Sázavou, Základní škola Velké Opatovice, Masarykova ZŠ a MŠ, Hnojník, Třinec, ZŠ a MŠ Ludgeřovice

15. cena

USB externí reproduktor. Knihovna Města Ostravy, pobočka Fifejdy

16. cena

Předplatné časopisu Řízení školy vydavatelství Wolters Kluwer ZŠ a MŠ Bohuslavice

Výhercům gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za skvělé příspěvky. Těšíme se na další ročník soutěže.

Děti chtějí být slyšeny – výzva

V Evropském domě u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2018 proběhla tisková konference. Ve svém obsahu se kromě tématu Dne, kterým je ochrana osobního prostoru a respekt při sdílení informací online, zaměřila také na článek 8 evropského nařízení GDPR. Tento článek stanoví zákonné omezení pro využívání služeb internetu dětmi (minimální věková hranice a souhlas zákonných zástupců). V oficiální části konference se k této problematice vyjádřili odborníci a poté následovala diskuse se členy mládežnických panelů z České republiky, Nizozemska, Chorvatska, Kypru a Slovenska.

Výstupem diskuzí s mladými je výzva, kterou adresují české vládě, parlamentu a dalším mládežnickým organizacím s cílem urychlit projednání a přijetí novely zákona pro ochranu osobních údajů a nastavit systém dialogu s dětmi o předkládaných zákonech, které se jich týkají.

Výzva je dostupná zde.

Den bezpečnějšího internetu jsme slavili v úterý, 6. února 2018, letos s heslem:

"Tvořte, připojte se a sdílejte s respektem: Lepší internet začíná u každého z vás!"

Den bezpečnějšího internetu si každoročně klade za cíl angažovat každého uživatele online prostředí k aktivitám směrujícím k lepšímu internetovému prostředí pro každého uživatele bez rozdílu věku. Témat v souvislosti s internetovou bezpečností je stále více ochranou osobního prostoru počínaje, přes generování digitální stopy až po hejtování, netiketu a zásady ohleduplnosti k ostatním uživatelům včetně sdílení a ochrany autorských a vlastnických práv. O technických aspektech bezpečnosti ani nemluvě.

Lepší internet začíná u každého jeho uživatele. Je to právě on, kdo se významnou měrou podílí na jeho obsahu a kdo do značné míry spoluvytváří obsah internetu. Sociální sítě jsou toho jasným příkladem. V jejich případě jsou to jen uživatelé, kdo je dennodenně plní nepřebernými kvanty dat – které poté sociálně-síťové aplikace vhodně využívají. Virtualizace a robotizace bude pokračovat rychlým tempem a na každého uživatele budou kladeny stále větší nároky z hlediska vyhodnocování kvality informace, její důvěryhodnosti a míry manipulace. Schválně, co myslíte, kdy přijde doba na to, abyste se pokaždé vážně zabývali otázkou, zda tím, kdo s vámi právě komunikuje ve vámi oblíbeném prostředí, je člověk nebo chatbot?

Profesionálové z oboru se shodují v přesvědčení, že bezpečnost je souvislý proces. Bezpečnost nelze vyřešit jednou provždy, o bezpečnost je potřeba se starat a neustále dbát jejích zásad. Připojte se i vy ke Dni bezpečnějšího internetu 2018 s některou z aktivit vycházející z jeho motta: "Lepší internet začíná u každého z vás!"

Více informací o Dni bezpečnějšího internetu 2018 (Safer Internet Day) najdete také zde: https://www.saferinternetday.org


Více informací o loňském ročníku Dne bezpečnějšího internetu 2017 najdete zde.

Pokud se i vy, podobně jako my, chystáte zapojit do aktivit Dne bezpečnějšího internetu 2018, máme zde pro vás několik námětů, jak byste tak mohli učinit.

Tématem letošního Dne bezpečnějšího internetu 2018 je sdílení a publikování na internetu s respektem k sobě samým a ostatním online uživatelům. Důvody, proč jsme zvolili toto téma, jsou hned dva. Zaprvé se stále častěji setkáváme s případy, kdy především mladí uživatelé internetu berou šíření svých osobních údajů na lehkou váhu, vůbec se o ně nestarají a je jim naprosto lhostejné, kde se objevují jejich fotografie. Dále je jím blížící se platnost nařízení o ochraně osobních údajů, známé také pod zkratkou GDPR.

Uspořádejte jakoukoliv aktivitu osvětového charakteru, která se týká problematiky ochrany osobních data soukromí v prostředí internetu. Může jít o diskuzi s dětmi a mládeží (ale i seniory nebo rodiči), přednášku, zábavnou hru, tvůrčí soutěž apod. Jejím cílem je seznámit co nejširší cílovou skupinu s pravidly ochrany osobních dat:

 • jak pracovat s hesly a jak si je chránit,
 • jaké informace je a není vhodné sdílet na sociálních sítích,
 • komu a jaké informace mohu sdělovat,
 • jak mohu pracovat s fotografiemi, jaké fotografie je a není vhodné v prostředí internetu sdílet,
 • jak komunikovat se známými pouze z prostředí internetu,
 • na co si mám dávat při internetové komunikaci největší pozor.

A pokud nám o své aktivitě dáte vědět a splníte i další podmínky, můžete se zapojit do naší soutěže.

Jak se můžete zapojit do soutěže Dne bezpečnějšího internetu 2018?

Jednoduše. Podobně, jako už tomu bylo v minulých letech.

Neradi měníme, co dobře funguje, Proto jsme i letos pro vás připravili soutěž, vlastně dvě, ve kterých můžete vyhrát mnoho zajímavých a hodnotných cen.

Soutěž aktivit Dne bezpečnějšího internetu 2018

A jsme u soutěže, kterou pokud sledujete naše stránky, už jistě znáte. Jde o soutěž aktivit, pořádaných v rámci Dne bezpečnějšího internetu 2018. Pro tuto soutěž je důležité vědět, že mottem letošního Dne bezpečnějšího internet je: "Chraň svá data, chráníš tím sebe a své blízké."

Kdy se mohu do soutěže přihlásit? Už nyní.
Kdy bude uzávěrka soutěže? Soutěž běží do 31. března 2018.
Kdy bude losování výherců a dozvím ze, zda jsme vyhráli? Losování výherců a zveřejnění výsledků plánujeme v polovině dubna 2018.

1. krok

Uspořádejte jakoukoliv aktivitu osvětového charakteru, která se týká problematiky ochrany osobních data soukromí v prostředí internetu. Může jít o diskuzi s dětmi a mládeží (ale i seniory nebo rodiči), přednášku, zábavnou hru, tvůrčí soutěž apod. Jejím cílem je seznámit co nejširší cílovou skupinu s pravidly ochrany osobních dat:

 • jak pracovat s hesly a jak si je chránit
 • jaké informace je a není vhodné sdílet na sociálních sítích
 • komu a jaké informace mohu sdělovat
 • jak mohu pracovat s fotografiemi, jaké fotografie je a není vhodné v prostředí internetu sdílet
 • jak komunikovat se známými pouze z prostředí internetu
 • na co si mám dávat při internetové komunikaci největší pozor

Jistě vymyslíte i mnoho dalších témat, která se týkají právě ochrany osobních dat a soukromí na internetu (nápověda: např. téma selfie...).

2. krok

Informaci o akci nám zašlete na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Vaši informaci umístíme do seznamu soutěžících organizací a do interaktivní mapy.

3. krok

Umístěte informaci o plánované (nebo už realizované) akci na webové stránky vaší organizace.

4. krok

Přidejte k informaci na vašich stránkách logo Dne bezpečnějšího internetu 2018.

5. krok

Pokud nám informaci pošlete do 31. března 2018, bude vaše organizace zahrnuta do slosování o hodnotné ceny. Podobně jako v předchozích ročnících budeme informace o všech akcích umísťovat do interaktivní mapy.

Těšíme se na vaše příspěvky a pojďte se spolu s námi připojit ke Dni bezpečnějšího internetu 2018.

Pokud se zapojíte do naší Soutěže organizací, můžete vyhrát jednu z hodnotných cen.

PořadíCenaPopis

Věnoval

1.-9. cena

Tablet na platformě Android od společnosti Alza.cz

10.-14. cena

Selfie tyčky s power bankou.

15. cena

USB externí reproduktor.

16. cena

Předplatné časopisu Řízení školy vydavatelství Wolters Kluwer

NOVĚ: Soutěž "What's your story"

Součástí letošního Dne bezpečnějšího internetu je soutěž s názvem What's your story. Tuto soutěž pořádá v rámci Dne bezpečnějšího internetu společnost TrendMicro. Mladí lidé se mohou kreativně vyjádřit o kladech a záporech dnešního internetového světa. Natočte video a vyhrajte iPhone X. Inspiraci můžete shlédnout zde.

Děkujeme všem partnerům, kteří se spolu s námi připojili k aktivitám Dne bezpečnějšího internetu 2018 a nabídli svou podporu.

Partneři Dne bezpečnějšího internetu 2018
Organizace CZ.NIC se zúčastní tiskové konference dne 6. února 2018 od 10:00 hod. v prostorách Evropského domu, Jungmannova 24, Praha 1.
Organizace TrendMicro podporuje tiskovou konferenci dne 6. února 2018 od 10:00 hod. v prostorách Evropského domu, Jungmannova 24, Praha 1, a dále pořádá soutěž s názvem "What's your story"..
Společnost Alza.cz věnuje věcné ceny do soutěže, pořádané v rámci Dne bezpečnějšího internetu 2018.
Národní centrum bezpečnějšího internetu pořádá dne 6. 2. 2018 tiskovou konferenci s tématem Dne bezpečnějšího internetu 2018, dále organizuje "Soutěž zapojených organizací", do které věnuje věcné ceny.
Vydavatelství Wolters Kluwer bude o aktivitách Dne bezp. internetu 2018 informovat ve svých médiích.
Sdružení CESNET pořádá dne 6. 2. 2018 seminář o bezpečnosti sítí a služeb. Akce je určena především správcům, administrátorům a členům bezpečnostních týmů typu CERT a CSIRT, ale obecně každému, koho oblast bezpečnosti internetu zajímá. Více informací včetně programu najdete zde.

Národní centrum bezpečnějšího internetu pořádá ve spolupráci s partnery CZ.NIC za podpory společnosti TrendMicro tiskovou konferenci.

Název: "Tvořte, připojte se a sdílejte s respektem: lepší internet začíná u každého z vás."

Kdy: v úterý, 6. února 2018 od 10.00 do 12.00 hod.

Kde: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

V rámci akce vystoupí vzácní domácí i zahraniční hosté:

JUDr. Miroslav Antl, senátor, předseda Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR,

Sophie Riding, Jakub Urbanec, Trend Micro,

Mgr. Jiří Průša, CZ.NIC,

Ing. Václav Mach, Spolek na ochranu osobních údajů,

Prof. David Šmahel, M.Sc et Ph.D., FSS MUNI, Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny,

Janice Richardson, zakladatelka kampaně Dne bezpečnějšího internetu a iniciátorka kampaně #Haveyoursay.

Přítomni budou i speciální hosté – zahraniční skupina dětí.

V naší interaktivní mapě se můžete podívat, jaké organizace se zapojily do soutěže ke Dni bezpečnějšího internetu 2018. Případně se také inspirovat jejich aktivitami při přípravě vlastních.

Pokud se zapojíte do naší Soutěže organizací, můžete vyhrát jednu z hodnotných cen.

PořadíCenaPopis

Věnoval

1.-9. cena

Tablet na platformě Android od společnosti Alza.cz

10.-14. cena

Selfie tyčky s power bankou.

15. cena

USB externí reproduktor.

16. cena

Předplatné časopisu Řízení školy vydavatelství Wolters Kluwer
next
prev

Přílohy:
SouborPopisVelikost souboru
Stahnout tento soubor (SID 2018_tisková konference.pdf)SID 2018_tisková konference.pdfTisková konference SID 20181263 kB
Stahnout tento soubor (SID2018-Vyzva deti.pdf)SID2018-Vyzva deti.pdfVýzva dětí k Nařízení o ochraně osobních údajů467 kB

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

Powered by UPC

NCBI chrání produkty společnosti ESET

Our website is protected by DMC Firewall!