Internet věcí, hračky, rodiče a připojené děti 

V nové éře propojeného života se předmět užívání nových technologií dětmi a následné otázky ochrany soukromí a bezpečí stávají pro rodiče prioritou. Family Online Safety Institute (FOSI) dnes zveřejnil novou studii, která zjistila, že rodiče, jejichž děti mají své vlastní připojené zařízení nebo účet na sociálních mediích, jsou o výhodách této technologie značně optimističtější než ti, jejichž děti je nemají. Přitom 3 z 10 rodičů uvádějí, že jejich dítě má internetovou hračku.

Zpráva "Připojené rodiny: Jak rodiče uvažují a jaké mají pocity ohledně chytrých věcí, hraček a internetu věcí" zkoumá porozumění a úroveň pohodlí rodičů, jejichž děti používají připojené hračky a zařízení v domácnosti. Dalšími zkoumanými tématy bylo, co považují rodiče za největší přínosy a hrozby, důvěra ve sledování a kontrolu používání těchto technologií a věk dětí, které je používají nebo vlastní.

Výzkum ukázal, že děti jsou silně propojené. Téměř polovina (45 %) rodičů připojených dětí uvedla, že jejich dítě má tři nebo více vlastních připojených zařízení, což je číslo, které roste mezi barevnými rodiči na 53 %. Rodiče jsou také silně propojeni a vykazují, že doma používají elektronická zařízení v průměru 6,2 hodiny denně. Nejrozšířenější inteligentní domácí zařízení v rodinách připojených dětí jsou inteligentní televizory, přičemž dvě třetiny rodičů (67 %) uvedly, že mají jeden přístroj v domácnosti, 38 % rodičů uvedlo, že vlastní jiné připojené domácí zařízení, jako jsou domácí zabezpečovací systémy s internetem, inteligentní termostaty nebo inteligentní reproduktory.

Většina rodičů si jej jistá, že jsou schopni sledovat a usměrňovat své děti při používání technologií dítěte, a čím více má dítě připojených zařízení, tím jsou si rodiče, podle svého vyjádření jistější. Obecně platí, že čím více technologií se používá v domácnosti, tím větší pocit jistotu rodiče cítí.

"Připojené hračky, přístroje a nosiče jsou nejnovější frontou digitálního rodičovství," řekl Stephen Balkam, generální ředitel společnosti FOSI. "Internet věcí nabízí dětem neuvěřitelné příležitosti k učení, hraní a interakci, ale z hlediska rodičovství musí být s nimi zacházeno opatrně a s péčí."

Studie zjistila, že „internet věcí“ (IoT) nepatří k rozšířeným pojmům, který rodiče znají, i když mnoho z nich má doma IoT zařízení. Téměř čtvrtina rodičů (23 %) má ve své domácnosti inteligentní reproduktor (například Amazon Echo nebo Home Google) a téměř všichni (94 % rodičů), kteří mají inteligentní reproduktor, jsou spokojeni, že ho jejich děti používají.

Při prezentaci výhod připojených hraček rodiče považovali za nejdůležitější jejich pomoc dětem se speciálními potřebami. Další výhody zahrnovaly interaktivní učení, personalizovanou a nápaditou hru a rozšířené sociální/emocionální učení. Při hodnocení negativních dopadů na bezpečnost dětí, vzbuzovaly největší obavy hrozby on-line hackerů nebo zločinců komunikovat s dětmi nebo je vyhledat pomocí sledování GPS. Zásady ochrany osobních údajů a bezpečnosti jsou považovány za zásadní, a pokud jsou zavedeny, zvyšuje se úrovně komfortu mezi rodiči.

Mezi další zajímavá zjištění výzkumu patří:

  • Necelá polovina rodičů připojených dětí (49 %) uvedla, že něco o některých připojených hračkách viděla, slyšela nebo četla a přinejmenším 31 % tvrdí, že jejich dítě jednu má.
  • Rodiče dětí, kteří ještě nemají připojená (chytrá) zařízení, naznačují, že jejich děti budou muset čekat déle, než je dostanou. V průměru děti dostávají např. smartphone ve věku 7,6 let, zatímco v rodinách bez připojených zařízení nemohou očekávat, že ho dostanou než dosáhnout věku 12,9 let.
  • V průměru dostávají děti vlastní tablet nebo iPadu ve věku 5,5 let, zatímco dítě v rodinách bez připojeného zařízení mohou čekat až do věku 11,8 let.
  • Celkem 93 % rodičů má účet na sociálních sítích, jako je Facebook.
  • Rodiče, jejichž děti ještě nemají účet na sociálních médiích, očekávají, že jejich dítě ho bude mít ve věku 14,1 let.
  • Dva ze tří (66 %) rodičů mají pocit, že jsou schopni sledovat a řídit jak jejich dítě využívá technologie.

Zdroj: Connected Families: How Parents Think and Feel About Wearables, Toys and the Internet of Things

 

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

Our website is protected by DMC Firewall!