Léto patří dovoleným a k dovoleným patří nákupy. Ale také úvěry a často možná i lehce snížená pozornost nebo větší důvěřivost. Ať je to tak či úplně jinak, buďte obezřetní a pozorní v případech, kdy vás bude někdo kontaktovat v prostřed Facebooku se snahou a pod různými záminkami získat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. V posledních dnech se také objevují případy, kdy kyberpachatelé na základě manipulativně získaných údajů zřizují klientům úvěry a z nich pak následně vybírají peníze.

Nikdy nepodléhejte naléhavě znějícím prosbám a výzvám. Metody sociálního inženýrství se mění a působí na různé lidské emoce.

Může také nastat případ, kdy žádost o peníze přijde od přátel. I v takových situacích je mnohem lepší vzít telefon a raději si skutečnost ověřit. Pokud jim skutečně budete chtít poslat peníze ze svého účtu, učiňte tak naprosto standardním způsobem z prostředí elektronického bankovnictví, kam jste se předtím řádně přihlásili.

Jedním z největších prohřešků při používání elektronického bankovnictví a zároveň i bezpečnostní hrozbou je přeposílání SMS autorizačních kódů jiné osobě. Autorizační kód je jedním ze základních prvků ochrany vašeho elektronického bakovnictví, proto jej zadávejte pouze v příslušném kroku přihlášení nebo autorizace platby v elektronickém bankovnictví. Jednou z výjimek může být pouze situace, kdy vybíráte v bance u pokladny hotovost, je vám zaslán autorizační kód a jste vyzváni abyste jej sdělili bankéři pro potvrzení transakce.

Pokud jste si vědomi skutečnosti, že jste nedopatřením anebo nepozorností vyzradili své citlivé údaje související s elektronickým bankovnictvím, ihned kontaktujte banku. Možná to bude ještě v okamžiku, kdy lze leccos zachránit.

A nezapomínejte měnit hesla...

  • heslo by mělo mít minimálně 12 znaků,
  • střídejte malá a velká písmena,
  • používejte písmena, číslice a speciální znaky (@, #, *, $...).

...a nepište si heslo na kartičku s číslem vašeho účtu.

 

Podívejte se na zdařilé a názorné video na téma "Jak se bránit podvodům na Facebooku"

 

 

Zdroj: informační servis České spořitelny, http://www.csas.cz

 

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
Our website is protected by DMC Firewall!