Léto patří dovoleným a k dovoleným patří nákupy. Ale také úvěry a často možná i lehce snížená pozornost nebo větší důvěřivost. Ať je to tak či úplně jinak, buďte obezřetní a pozorní v případech, kdy vás bude někdo kontaktovat v prostřed Facebooku se snahou a pod různými záminkami získat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. V posledních dnech se také objevují případy, kdy kyberpachatelé na základě manipulativně získaných údajů zřizují klientům úvěry a z nich pak následně vybírají peníze.

Nikdy nepodléhejte naléhavě znějícím prosbám a výzvám. Metody sociálního inženýrství se mění a působí na různé lidské emoce.

Může také nastat případ, kdy žádost o peníze přijde od přátel. I v takových situacích je mnohem lepší vzít telefon a raději si skutečnost ověřit. Pokud jim skutečně budete chtít poslat peníze ze svého účtu, učiňte tak naprosto standardním způsobem z prostředí elektronického bankovnictví, kam jste se předtím řádně přihlásili.

Jedním z největších prohřešků při používání elektronického bankovnictví a zároveň i bezpečnostní hrozbou je přeposílání SMS autorizačních kódů jiné osobě. Autorizační kód je jedním ze základních prvků ochrany vašeho elektronického bakovnictví, proto jej zadávejte pouze v příslušném kroku přihlášení nebo autorizace platby v elektronickém bankovnictví. Jednou z výjimek může být pouze situace, kdy vybíráte v bance u pokladny hotovost, je vám zaslán autorizační kód a jste vyzváni abyste jej sdělili bankéři pro potvrzení transakce.

Pokud jste si vědomi skutečnosti, že jste nedopatřením anebo nepozorností vyzradili své citlivé údaje související s elektronickým bankovnictvím, ihned kontaktujte banku. Možná to bude ještě v okamžiku, kdy lze leccos zachránit.

A nezapomínejte měnit hesla...

  • heslo by mělo mít minimálně 12 znaků,
  • střídejte malá a velká písmena,
  • používejte písmena, číslice a speciální znaky (@, #, *, $...).

...a nepište si heslo na kartičku s číslem vašeho účtu.

 

Podívejte se na zdařilé a názorné video na téma "Jak se bránit podvodům na Facebooku"

 

 

Zdroj: informační servis České spořitelny, http://www.csas.cz

 

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Videa

Kalendář

poslední měsíc červenec 2016 příští měsíc
Po Út St Čt So Ne
week 26 1 2 3
week 27 4 5 6 7 8 9 10
week 28 11 12 13 14 15 16 17
week 29 18 19 20 21 22 23 24
week 30 25 26 27 28 29 30 31

Příští akce

Žádné události
Our website is protected by DMC Firewall!