Kdo má na ně pořád myslet. Neustále musíme vymýšlet nová, a to v souvislosti s množstvím aplikací a služeb, které na internetu používáme. Většina uživatelů ví, že pro různé aplikace či online profily by měli používat různá hesla a navíc je pravidelně obměňovat. Ale ruku na srdce: kdo z nás toto základní bezpečnostní pravidlo dodržuje?

Podle informací měsíčníku Chip bezmála polovina uživatelů svá hesla nikdy nemění a jen desetina z nich mění své heslo jednou za dva až tři měsíce. To velmi usnadňuje práci hackerům, kteří mají psychologii tvorby hesel vetšinou uživatelů dobře zmapovanou.

 

Frekvence změny hesla na internetu uživateli:

-- nikdy: 41 %

-- jednou za několik let: 8 %

-- jednou ročně: 11 %

-- každé 4 až 6 měsíců: 6 %

-- každé 2 až 3 měsíce: 9 %

-- alespoň jednou za měsíc: 7 %

-- každý týden: 1 %

 

Postupně se mění i základní postupy a doporučení pro tvorbu bezpečných hesel, které reagují na úspěchy hackerů při jejich prolamování. Některá doporučení, která ještě donedávna znamenala tvorbu bezpečného hesla, jsou již překonána. 

 

Top 5 doporučení pro tvorbu bezpečného hesla:

 

1. heslo by mělo obsahovat minimálně dvanáct znaků

2. vyvarujte se při tvorbě hesel běžných slov, jmen, výrazů, dat narození a místních jmen. Dobrou pomůckou je zadat zamýšlené heslo do vyhledávače -- pokud jej nenajde, jste na dobré cestě.

3. nenahrazujte písmena abecedy podobnými znaky. Každý hacker už ví, že znak @ nebo & může znamenat písmeno "a".

4. dobrou mnemotechnickou pomůckou je složit heslo ze dvou vět. Navíc takové heslo je dobře zapamatovatelné. Např. z vět "Jaká je značka mého nového horského kola? No přeci Specialized!" snadno vytvoříte heslo "Jjzmnhk?NpS!". Takové heslo už je dostatečně bezpečné a navíc si ho budete snadno pamatovat.

5. nikdy nepoužívejte stejné heslo pro více účtů a měňte jej každé dva až tři měsíce.

 

Zdroj: magazín Chip č. 7.2015, http://www.chip.cz

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd