Ve dnech 27. až. 28. května 2015 se v pražském Clarion Congress hotelu konalo mezinárodní setkání osvětových center, sdružených v rámci projektu Safer Internet SIC do sítě INSAFE. Cílem INSAFE training meetingu bylo seznámit účastníky a aktuálním děním v oblasti online bezpečnosti, sdílet nejnovější poznatky na mezinárodní úrovni a díky přítomnosti pozvaných hostů z oblasti komerčních společností se také dozvědět, jakým směrem se ubírá technologický vývoj.

Svou návštěvou program obohatila přítomnost zástupkyň Facebooku a Twitteru, rozebíraly se také otázky internetu věcí, který by mohl kartami online a kybernetické bezpečnosti také řádně zamíchat.

Svými příspěvky do debaty přispěli i zástupci pomocných linek, kteří především prostřednictvím případových studií nabídli náhled na nejčastější problémy, které se v jednotlivých regionech řeší.

S velmi zajímavým příspěvek na meetingu vystoupili představitelé mladé francouzské společnosti Qwant, která teprve před dvěma lety vstoupila na trh online vyhledávačů i s vědomím faktu (a možná právě proto), že naprosto dominující službou v regionu Francie je Google (více než 90% podíl na trhu). Qwant sám sebe prezentuje jako „vyhledávač, který respektuje vaše soukromí“. Hledisko globální osvěty podořil statistickými údaji, podle kterých 86 % internetových stránek uchovává osobní data uživatele, 75 % evropských uživatelů si přeje vymazat z prostředí internetu svá privátní data, v roce 2014 bylo identifikováno 7038 mezer v zákoně v souvislosti s bezpečností a v r. 2014 ukradeno 1,23 miliard datových záznamů jako výsledek ca 1500 datových útoků. Vážnost údajů je ještě umocněna skutečností, že trendy v této oblasti jsou rostoucí, čemuž zřejmě velmi pomůže i nastupující internet věcí.

Mapa shromažďování dat při práci s online aplikacemi v internetovém prostředí.

K zajímavým projektům vyhledávače Qwant patří bezesporu Qwant Junior, což je bezpečný internetový vyhledávač, určený dětem ve věkové skupině 3 až 12 let. Vznikl jako výsledek spolupráce s Univerzitou v Toulouse a jeho výsledky jsou oproštěny od reklamy a různých forem obchodních nabídek.

Qwant zapracoval do svého vyhledávače i blacklist a whitelist pro lepší orientaci ve vyhledávaném obsahu, při jejich tvorbě spolupracoval kromě Univerzity v Toulouse také s Ministerstvem školství.

Nedílnou součástí pracovního meetingu bylo také sdílení zdrojů, tedy nástrojů, které se v jednotlivých osvětových centrech používají ke vzdělávání a informování nejširší veřejnosti o nástrahách internetu a metodách, jak se vyvarovat jeho rizikům. Jednotlivá centra se tak mohou navzájem inspirovat a v rámci své působnosti aplikovat to nejlepší, co už ostatní vyzkoušeli.

V rámci meetingu jsme také měli příležitost navštívit s užší skupinou zájemců Základní školu Lupáčova. Díky pohostinnosti a vstřícnosti pana ředitele jsme se seznámili s přístupem školy k otázkám online bezpečnosti, jejího vnímání ze strany žáků a s moderními metodami výuky vůbec. Diskutovali jsme také na téma v české společnosti dnes aktuální, a to „tabletizace“ škol. Na první pohled lákavý posun směrem k lepší digitální výchově dětí s sebou ale nese i mnoho souvisejících negativ. Zbývá tedy otázka, zda má zamýšlený počin vůbec smysl.

Pražský meeting, a to především jeho společenskou část, podpořila česká pobočka společnosti Microsoft, za co jí patří velký dík.

Microsoft Česká republika INSAFE Národní centrum bezpečnějšího internetu

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is a Joomla Security extension!