Jedna z největších tuzemských bank, ČSAS, varovala své klienty před potenciálními hrozbami, se kterými se mohou potkat v prostředí internetu. Dodržování základních zásad bezpečnosti má v současnosti stále větší význam, a to především v souvislosti se skutečností, že internetová bankovnictví se stávají stále častějšími cíli hackerů se snahou především ovládnout přístupy k účtům online uživatelů.

Buďte obezřetní při používání svého internetového bankovnictví i mobilního telefonu a chraňte tak své peníze před podvodníky v internetovém světě. Je nezbytné si uvědomit, že mobil i počítač jsou prvním bezpečnostním klíčem k vašemu internetovému bankovnictví.

1. Věnujte zvýšenou pozornost emailovým zprávám, které dostáváte

Nereagujte na e-mailové zprávy, které jste obdrželi od neznámých adresátů, nebo na zprávy s podezřelým názvem či obsahem. Pokud takový podvodný e-mail obdržíte, neodpovídejte na něj, neklikejte na vložené odkazy, neotevírejte přílohy. Útočníci toho mohou zneužít a nainstalovat do vašeho počítače škodlivý program, pomocí kterého následně mohou získat vaše citlivé bezpečnostní údaje. Česká spořitelna nikdy neoslovuje klienty v otázkách bezpečnosti e-mailem a nikdy po nich touto cestou nevyžaduje osobní ani bezpečnostní údaje. Pozn. NCBI: toto platí i v případě ostatních bank, které e-mailem podobné otázky se svými klienty neřeší.

2. Nereagujte na výzvy k instalaci bezpečnostní aplikace

Váš mobilní telefon je důležitý bezpečnostní prostředek při používání internetového bankovnictví, a proto ho pečlivě chraňte. Nereagujte na výzvy k instalaci bezpečnostní mobilní aplikace z e-mailu, SMS zprávy či z internetových stránek. Nabídka může být podvržená virem, který máte ve svém počítači. Instalujte si aplikace výhradně z oficiálních obchodů (App store, Google play a Windows phone store) – nikdy neinstalujte do svých počítačů programy ze zdrojů, které nemáte prověřeny.

3. Mějte správně nastavený svůj "chytrý" mobilní telefon

"Chytrý" telefon obsahuje operační systém podobně jako počítač. Je tedy nutné při jeho používání být více obezřetný a dbát na bezpečnost. Nepoužívejte programové úpravy svého chytrého mobilního telefonu, které umožňují plný administrátorský přístup. U telefonů se systémem Android zakažte "instalaci z neznámých zdrojů". Touto úpravou si zajistíte, že si stahujete a instalujete aplikace pouze z oficiálního úložiště.

4. Dodržujte základní bezpečnostní pravidla

– Chraňte si svoje bezpečnostní údaje
a) Heslo – Nikdy nesdělujte svoje bezpečnostní údaje dalším osobám a nevkládejte je do aplikací, pokud nemáte jistotu, že pracujete na stránkách www.servis24.cz
b) Autorizační SMS – Před zadáním kódu důsledně zkontrolujte uvedené údaje a potvrďte si tak, že se jedná o vámi zadanou transakci. Autorizační kód z SMS zprávy nikdy nikomu nesdělujte ani nepřeposílejte!

Chraňte si svůj počítač i mobilní telefon
a) Používejte podporovaný operační systém a internetový prohlížeč – instalujte pravidelné bezpečnostní záplaty a balíčky, které výrobce doporučuje.
b) Používejte antivirový program – instalujte pravidelné aktualizace

Podívejte se také na Zásady bezpečného používání Internetbankingu a na video, jak bezpečně používat internetové bankovnictví.
Základní informace o phishingu lze najít také na internetových stránkách zde: http://www.csas.cz/phishing

Zdroj: informační schránka elektronického bankovnictví Servis24

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
Our website is protected by DMC Firewall!