Věděli jste ale, že stejně jako například březen je měsícem knihy, tak i kybernetická bezpečnost již má i svůj měsíc? Je jím říjen, kdy probíhá Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti (ECSM), celoevropská kampaň, koordinovaná Evropskou agenturou pro síťovou a informační bezpečnost (ENISA). Jejím cílem je podpořit osvětu v oblasti kybernetické bezpečnosti mezi evropskými občany.

Pavel Bašta, bezpečnostní analytik sdružení CZ.NIC, které provozuje Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ uvádí: „Role počítačů a Internetu je v dnešní společnosti zásadní. Internet dnes slouží nejen jako zdroj zábavy, ale především je zdrojem informací, umožňuje snadné a rychlé obchodování, komunikaci a spoustu dalších věcí. Podle některých studií přináší Internet jen do české ekonomiky přibližně 350 miliard korun ročně a má také šestiprocentní podíl na celkové zaměstnanosti v této zemi. To samozřejmě přitahuje pozornost nejrůznějších individuí, která se snaží z této sítě získat profit i nelegální cestou.

Česká republika je díky iniciativě Národního centra bezpečnějšího internetu jednou z osmi zemí, kde je tato osvětově-vzdělávací kampaň realizována od pilotního ročníku v roce 2012. Letos se zapojuje již třiačtyřicet evropských zemí a i aktivity realizované v České republice jsou početnější – kromě konferencí a odborných seminářů pro profesionály je připravena i soutěž pro veřejnost a průzkum chování, jež by měl přivést reflexi bezpečného chování online běžné uživatele internetu s možností vyhrát některou z pěkných cen věnovaných komerčními partnery kampaně (Corpus Solutions, Symantec, AT&T, Intel a Aukro).

Šárka Soudková, Ph.D., koordinátorka kampaně ECSM uvádí: „Poselstvím kampaně by mělo být uvědomění, že jsme to my, uživatelé online technologií, kteří vytváříme kulturu kyberprostoru. Měli bychom domýšlet důsledky svého chování i v online prostředí. “

Cenu svých dat zjistíte, teprve až je ztratíte. Základním pravidlem je: nejprve přemýšlet a až potom jednat. Zdravá míra paranoie ve vztahu k přílohám e-mailu od neznámých adresátů také nemusí být na škodu.“ odpovídá na otázku, co může udělat běžný návštěvník kyberprostoru pro zvýšení jeho bezpečí Mgr. Oldřich Krulík, Ph.D., proděkan pro vědu a výzkum Fakulty bezpečnostního managementu Policejní akademie ČR v Praze.

Zapojte se i vy do společné snahy o bezpečnější kyberprostor. To, zda pro nás bude tvůrčím prostředím a rozšířením možnosti vzájemné komunikace či naopak rizikovým válečným polem, ovlivňuje svým online chováním každý z nás. Kybernetická bezpečnost rozhodně není jen o bezpečné infrastruktuře, ale zejména o chování lidí.

Více informací o kampani i chystaných akcích naleznete na webových stránkách www.saferinternet.cz a cybersecuritymonth.eu.

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Videa

Kalendář

poslední měsíc červenec 2016 příští měsíc
Po Út St Čt So Ne
week 26 1 2 3
week 27 4 5 6 7 8 9 10
week 28 11 12 13 14 15 16 17
week 29 18 19 20 21 22 23 24
week 30 25 26 27 28 29 30 31

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd