Vzhledem k množícím se útokům především na mobilní platformy (chytré telefony a tablety), přinášíme desatero základních doporučení pro práci s nimi tak, abyste se nestali jedním z cílů potenciálních útoků. Dodržování pravidel při používání internetového bankovnictví vás nebezpečí nezbaví, ale může významnou měrou minimalizovat úspešnost potenciálního útoku. Obecně však platí, že pokud je to jenom trochu možné, internetové bankovnictví raději provozujte na známém a bezpečném počítači se zabezpečeným připojením k internetu.

Desatero bezpečného internetového bankovnictví Při dodržování zásad desatera bezpečného internetového bankovnictví minimalizujete riziko jeho zneužití.

  1. Počítač: operační prostředí počítače nebo notebooku (ve většině případů Windows) je potřeba pravidelně aktualizovat. Velmi doporučujeme instalovat některý z antivirových programů a zapnout firewall Windows. Při aktualizacích nezapomínejte i na instalované aplikace a internetový prohlížeč včetně jeho doplňků.
  2. Programy: promyslete, zda na počítači, na kterém provozujete internetové bankovnictví, musíte mít instalované rizikové programy (např. Adobe reader) nebo Javu, která je velkým zdrojem zranitelnosti.
  3. Chytré telefony a tablety: pro přenosná zařízení s operačním prostředím Android také instalujte antivirovou ochranu, mnohem důležitějším pravidlem je ale stahování a instalace aplikací pouze z oficiálního tržiště Google Play. Buďte velmi pozorní, jaká přístupová práva aplikace při instalaci vyžaduje, a to zvláště v případech, kdy žádá např. přístup k vašim kontaktům či službám zařízení – fotoaparátu nebo kameře. Pokud banka nabízí vlastní aplikaci na mobilní prostředí, instalujte ji.
  4. Internetový odkaz (adresa) internetového bankovnictví: při vstupu do prostředí elektronického bankovnictví nikdy neklikejte na cizí odkazy, adresu zadávejte do adresního řádku vždy ručně, nebo použijte vytvořenou záložku. Většina bankovních domů provozuje internetové bankovnictví na zabezpečené stránce, jejíž adresa začíná zkratkou https://, ve většině moderních verzí prohlížečů se adresa v adresním řádku zobrazí zeleně anebo se celé pole adresního řádku vybarví zeleně.
  5. Platný certifikát: pokud není něco v pořádku s platností certifikátu bezpečného připojení k aplikaci internetového bankovnictví, zobrazí se bezpečnostní upozornění.
  6. Pečujte o svá hesla: pro přístup do internetového bankovnictví volte dostatečně silné heslo. To je takové heslo, které je kombinací písmen, číslic a speciálních znaků (např. @, $, &). Své heslo pravidelně měňte. Nepoužívejte triviální hesla, což jsou jména nebo obecné názvy (např. heslo, banka, peníze) a jednoduché číselné kombinace (1234, 1111…). Taková hesla se dají velmi snadno prolomit např. použitím tzv. slovníkového útoku.
  7. Kódy mTAN: před potvrzením finanční transakci nebo jiné operace v prostředí internetového bakovnictví si vždy v příchozí SMS ověřte, zda především částka a číslo cílového účtu odpovídají vámi zadaným datům z internetového bankovnictví.
  8. Pravidelná kontrola: v pravidelných intervalech, alespoň jednou týdně, kontrolujte, zda na vašem účtu neproběhla podezřelá aktivita a transkakce, které jste nezadali. Pokud je to možné, zkuste občas provést kontrolu svého účtu z prostředí jiného bezpečného PC.
  9. Riziko veřejných sítí: nepoužívejte internetové bankovnictví v prostředí nezabezpečených sítí, např. veřejných WiFi v kavárnách, hotelových pokojích nebo čerpacích stanicích.
  10. Nouzové kontakty: uložte si pro každý případ nouzové kontakty na vaši banku, důležitá telefonní čísla a e-maily. V případě jakýchkoliv pochybností okamžitě kontaktujte banku a poraďte se.

S využitím zdrojů z počítačového magazínu Chip, http://www.chip.cz

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
Our website is protected by DMC Firewall!