Za účasti předních odborníků z technologických firem, školství a neziskových organizací dnes, 20. 5. 2014, proběhla v Jednacím sále Senátu Parlamentu ČR konference s názvem "Mobil – uživatel: kdo je chytřejší? A co na to právo?". Jednotlivé příspěvky konference probíraly téma užívání mobilních telefonů a technologií vůbec především mladými uživateli a dětmi, a pojmenovaly největší rizika, která této cílové skupině hrozí. Shodným jmenovatelem takřka všech příspěvků bylo konstatování faktu, že na rozdíl od desktopových prostředí především na operační platformě Windows (notebooky a stolní PC), kde je problematika zabezpečení vcelku zvládnutá díky pokročilým antivirovým systémům, na mobilních platformách je tomu zcela naopak.

Mobilní prostředí mladí uživatelé používají zcela nechráněné a hrozí jim tak mnoho nebezpečí včetně vystavení nežadoucímu obsahu. Obrovským nebezpečím je pro uživatele stahování aplikací z neznámých zdrojů, kde si mohou spolu s aplikacemi stáhnout škodlivý software (malware), který může uživatel poškodit např. nevyžádaným generováním SMS na prémiová čísla, případně voláním na zpoplatněná čísla do zahraničí. Problémem je také fakt, že uživatelé si nijak němění (neomezují) nastavení svého telefonu. Parametry, kterými lze zvýšit bezpečí při používání mobilního telefonu, zústávají bez povšimnutí. Jde o různá omezení typu zákazu stahování aplikací z neznámých zdrojů, sdílení polohy telefonu, sdílení kontaktů, nastavení ručního povolování aktualizací aplikací apod.

Jedním z nešvarů mladé generace je klikání na všechny odkazy, které se jí nabídnou. Může jít o různé typy reklam na internetových stránkách, ale také o různá videa, obrázky a zprávy "šokujícího charakteru", které se nabízí např. v prostředí Facebooku. Nerozvážným kliknutím na odkaz podobného typu si lze velmi jednoduše stáhnout do mobilního telefonu škodlivý kód, který může způsobit fatální problém uživateli. Podobné metody jsou ze skupiny tzv. sociálního inženýrství, které působí na základní lidské emoce a reakce, mezi které patří lístost, zvědavost a snaha vyniknout.

Gabriella Cseh z Facebooku představila novou iniciativu s názvem "Think before you share", která by se dala volně přeložit jako Přemýšlej než nasdílíš. Jejím cílem je dát uživatelům několik základních tipů, jak se chovat v prostředí sociální sítě bezpečně, neohrožovat vlastní soukromí i soukromí svého okolí. V rámci kampaně Facebook také připravuje několik rozšíření a nastavení, která by mohla pomoci lepší ochraně vlastního soukromí. Více o kampani se můžete dozvědět zde.

Moderování konference se ujal předseda Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR, senátor JUDr. Miroslav Antl, který v průběhu konference zdůraznil, že za výchovu dětí jsou zodpovědní především jejich rodiče, a to včetně výchovy k bezpečnému užívání mobilních telefonů. Podle nedávno realizovaného průzkumu společnosti Microsoft je věk dětí, kdy dostávají k dispozici mobilní telefon, jedenáct let. Faktem především v České republice je skutečnost, že některým z modelů chytrého telefonu jsou vybavovány už děti při nástupu do první třídy základní školy, tj. šesti až sedmi let.

Velmi zajímavou službu na konferenci představili zástupci společnosti AdBlock. Stejnojmenná služba slouží k blokování reklamy v prostředí online a její odfiltrování při prohlížení internetových stránek. Filtr si zdarma můžete stáhnou zde.

Konference poukázala na mnoho nešvarů a nebezpečí, která vznikají neopatrným používáním mobilních telefonů. Tak jako i v případě desktop platforem, také u mobilních platí známý fakt, že největším nebezpečím zůstává sám uživatel a jeho návyky.

Na webové stránce http://konference.ncbi.cz jsou k dispozici ke stažení prezentace, které zazněly v průběhu konference.

Tiskovou zprávu, kterou vydalo Národní centrum bezpečnějšího internetu k příležitosti konání konference, si můžete stáhnout zde.

Fotogalerii z konference si můžete prohlédnout zde.

 

 

 

 

 

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is a Joomla Security extension!