V říjnu společnost Facebook představila nové nastavení uživatelských účtů a funkcí, které výrazně snižují ochranu nezletilých uživatelů. V současnosti se všechny profily zobrazují ve výsledcích vyhledávání v rámci Facebooku a nezletilí mohou veřejně sdílet své příspěvky. Tyto změny vedou k dalším rizikům. Doposud mohli uživatelé ve věku od 13 do 17 let své informace, jako jsou aktualizace stavu, sdílet „přátelům přátel“. Nyní se podle výchozího nastavení Facebooku pro nové uživatele omezuje zobrazení informací na pouhé „přátele“. To je také v souladu s dlouhodobým požadavkem sdružení jugendschutz.net na bezpečné výchozí nastavení profilů pro nezletilé. Toto výchozí nastavení se ovšem vztahuje pouze na vlastní aktualizace stavu. Pokud mladí uživatelé vkládají příspěvky na jiné profily nebo jsou jinými uživateli označeni, mohou být tyto informace zobrazeny širokým publikem.

Klíčem k efektivní ochraně je přitom používání bezpečného výchozího nastavení pro všechny sdílené informace a pro všechny možnosti jejich zobrazení. Facebook je také vyzýván, aby vysvětloval své nastavení soukromí zvláště mladým uživatelům a zajistil tak, že budou rozumět možnostem nastavení, ze kterých si vybírají.

Veřejné vkládání příspěvků na Facebook s sebou nese riziko problematických kontaktů s neznámými lidmi

Děti a dospívající jsou většinou zvyklí zpřístupnit své statusy „přátelům přátel“, nyní mají díky novému nastavení možnost vybrat si širší sdílení se všemi uživateli Facebooku. Pokud si v nastavení zvolí veřejné sdílení, vyskakovací okno je varuje, že jejich příspěvky mohou vidět všichni, ne jen lidé, které znají. Po veřejném sdílení příspěvku se automaticky používá stejné publikum pro všechny další příspěvky a přihlášení, pokud není nastavení změněno. Zde existuje riziko, že nezletilí mohou nevědomky se všemi uživateli Facebooku sdílet osobní data a informace o tom, kde se v daný okamžik pohybují. To usnadňuje kontakt s neznámými lidmi a riziko zneužití v jejich přímém okolí. Vzhledem k tomu, že veřejně přístupné příspěvky lze vyhledávat v rámci celého Facebooku, měly by být omezeny jen na účty starších teenagerů.

Celý článek si můžete stáhnout zde.

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd